Ekonomika

Ministerstvo prozradilo, jestli se zaměstnanci dočkají delšího víkendu

České ministerstvo práce a sociálních věcí neuvažuje o plošném zavedení čtyřdenního pracovního týdne, ale hodlá podpořit zkrácené pracovní úvazky. Zákon u nás umožňuje pružné rozvržení pracovní doby, délka směny ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Názor na čtyřdenní pracovní týden se různí. "Bylo by super pracovat čtyři dny. Zvlášť když už se chováme evropsky," odpověděl jeden z obyvatel. "My máme trošku jinou ekonomiku. Je na jiné úrovni, takže nemám tušení, jak by to vypadalo," reagoval další. "Štve mě, že to nebylo za mě. Já už jsem v důchodu," smál se další respondent. "Čtyři dny, takové dlouhé volno. To by nebylo dobré," oponovala kolemjdoucí.

Ekonomové tvrdí, že i pokud by se pracovalo čtyři dny stejně produktivně jako pět, mohl by nastat problém. "Naráz nám na trhu práce bude chybět 20 procent zaměstnanců. Je možné to eliminovat vyšší produktivitou práce, usnadněním podmínek pro zaměstnávání cizinců a také zvýšením částečných pracovních úvazků," řekl ekonom Petr Studnička.

Související obsah

​​Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková předpovídá, že by čtyřdenní pracovní týden poškodil firmy, zaměstnance a měl by velký dopad na celou ekonomiku. "My bychom uvítali zkrácení pracovní doby o půl hodiny týdně tak, aby byla v České republice 37,5hodinová pracovní doba," dodal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zkrácení pracovního týdne v tuto chvíli neplánuje. Kratší pracovní doby se ale možná někteří čeští zaměstnanci brzy dočkají. "Čtyřdenní pracovní týden není téma, které by v tuto chvíli bylo na stole. Mělo by jít spíš o podporu zkrácených úvazků," řekla mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Přemysl Kosejk, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz