Domácí

Válka vystrašila Čechy. Stoupá zájem o zbrojní průkazy, z obchodů mizí střelivo

Kvůli strachu z války vzrostl mezi Čechy zájem o zbrojní průkazy. A opakuje se stejná situace jako během migrační krize. Lidé mají zájem také o munici a o zbraně – zejména o pistole pro osobní ochranu.

K majitelům zbrojního průkazu se patrně brzy přidá i Jiří Altman. "Vzhledem k tomu, co se děje, to bude aktuální věc," věří pan Altman.

O povolení vlastnit zbraň uvažuje pět let, válka na Ukrajině jeho rozhodnutí urychlila. "Zkouška na zbrojní průkaz vychází, myslím, kolem 10 tisíc korun, nákup té zbraně počítáme 30 až 35 tisíc," dodal Altman.

Vlasta Vrzáková z Pardubic před patnácti lety zbrojní průkaz měla, ale propadl jí. Teď se rozhodla znovu složit zkoušky.

"Možná se to zpřísnilo, ale když něco člověk chce, tak proto něco musí udělat," říká odhodlaně Vrzáková.

"V těchto dnech evidujeme zvýšený počet přihlášek," potvrdila královéhradecká policejní mluvčí Lucie Konečná. Zájemců o zbrojní průkaz přibývá každoročně, ale po týdnu války na Ukrajině zájemců přibylo o třetinu víc, než je obvyklé.

Související obsah

​"Žadatel musí splňovat předepsaný věk pro danou kategorii zbraní, musí být trestně bezúhonný, splňovat odbornou i lékařskou způsobilost a mít místo pobytu v České republice," vyjmenovala podmínky pro získání zbrojního průkazu policejní mluvčí.

Podobný nárůst zaznamenala policie i před pěti lety, když vrcholila uprchlická krize. A není zájem jen o zbrojáky.

"Na trhu může být nedostatek nábojů, tak z těchto důvodů jsem se zásobil dopředu," upozornil Aleš Obst, který sám zbrojní průkaz vlastní.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz