Zahraničí

NATO na východě posílilo letectvo. Díky tomu Ukrajinci ví o každém kroku Rusů

Severoatlantická aliance kvůli ruské invazi neustále posiluje východní křídlo členských zemí NATO a to i ve vzdušném prostoru. Například v Polsku, Rumunsku, ale především v pobaltských státech. Podle expertů některé typy letecké techniky západních států už pravděpodobně Ukrajincům ve válce s Ruskem pomáhají.

Stíhačky, výzvědné letouny nebo třeba drony – tím vším disponuje Severoatlantická aliance ve vzdušném prostoru nad východní Evropou. Podle všeho patří letecká síla NATO k vůbec nejmodernějším na světě a hlavně nejpočetnějším.

"Když je posčítáte dohromady, tak je to v tom vzdušném prostoru větší síla, než má Rusko. A samozřejmě jádro té síly jsou americké jednotky," uvedl bezpečnostní analytik a poradce českého premiéra Tomáš Pojar.

A přesně proto je letecká technika základním kamenem při posilování východní hranice států aliance.

"NATO do Pobaltí v posledních dnech přesunulo několik malých částí jednotlivých letek. V současné době jsou tam letouny F-16, Typhoon, F-35, to jsou ty neviditelné letouny. Původní představa byla, že pobaltské země, které nemají svoje letectvo, tak budou hlídány ze vzduchu jednotlivými letouny rozmístěnými na jejich základnách. Původně to bylo maximálně 13 na celé Pobaltí, teď je ta síla trojnásobná," vysvětluje vojenský publicista Jiří Vojáček.

Související obsah

​"Stejná letecká síla byla nasazena v Rumunsku a podle posledních informací budou západní letouny přistávat v Polsku, přestože má Polsko silné letectvo," dodal Vojáček.

Na východním křídle NATO se nyní pohybuje kolem stovky letadel aliance. Černými koni celého posilování jsou drony a bezpilotní letouny. Ty podle expertů pomáhají nejen alianci.

Zpravodajské informace pro Ukrajince

"Říká se, že to hlavní, čím Ukrajině pomáhají západní země, není dodávka zbraní, ale jsou to zpravodajské informace, které jsou získávané drony a družicemi," upozorňuje Vojáček.

Příkladem může být zřejmě i nedávné ukrajinské zastavení postupu ruských vojsk směrem na Kyjev na okraji města Brovary. To ukazuje i záznam z útoku.

"Pro Ukrajinu jsou tyto informace velice důležité. Z těch prvních 14 dní bojů je znát, že Ukrajinci vědí, kam Rusové udeří. Na první pohled se zdá, že tam přesunou Ukrajinci posily a ty velké ruské ofenzívy s přehledem odvracely," dodal Vojáček.

TN.cz, Aneta Bednárová, vbo

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz