Zahraničí

Co je cílem bombardování? Zajatý podplukovník řekl, jaké měl rozkazy

Co je cílem bombardování? Zajatý podplukovník řekl, jaké měl rozkazy
Maxim Sergejevič Krištop | Zdroj: Zveřejněno ukrajinskou policií na Telegramu

Válku jsme prohráli, skončete to, vyzval zajatý podplukovník ruského letectva Maxim Sergejevič Krištop své druhy ve zbrani a velení. Na tiskové konferenci v Kyjevě také řekl, že měl za úkol bombardovat civilní oblasti. Po splnění úkolu jej sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Krištop je zástupce velitele 47. pluku ruského letectva. Minulou neděli se zúčastnil náletu na město Charkov. Při něm byl ale sestřelen a zajat. Záběry z výslechu se nejprve objevily na sociální síti Telegram na kanále ukrajinské policie. O své misi se rozpovídal na tiskové konferenci, kterou se zajatými piloty Ukrajinci uspořádali. Záznam zveřejnila agentura Unian.

"Třetí bojový let jsem vykonával 6. března 2022. Na palubě byly čtyři tuny trhavých leteckých pum. Po obdržení rozkazu se zadanými souřadnicemi mi v průběhu plnění bojového úkolu došlo, že cílem nejsou vojenské objekty nepřítele, ale obytné domy a civilisté. Přesto jsem zločinný rozkaz splnil," řekl na tiskové konferenci Krištop.

Po shození pum jej ale sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana a na zemi jej zajali příslušníci ukrajinské Národní gardy.

Související obsah

"Chtěl bych požádat celý ukrajinský lid, aby nám odpustil to neštěstí, které jsme jim přinesli. Slibuji, že vynaložím veškeré snahy, aby tato válka skončila co nejdřív a aby všichni, kdo zavinili genocidu ukrajinského lidu, byli povoláni ke zodpovědnosti," sliboval Krištop.

"Vyzývám také všechny vojáky Ozbrojených sil Ruské federace, své kolegy z pluku: Ihned přestaňte plnit zločinné rozkazy, ihned zastavte boje, ihned přestaňte bombardovat mírumilovná města!" řekl Krištop.

Pak zhodnotil také to, v jaké situaci nyní na Ukrajině ruská vojska jsou. "Mám za to, že tuto válku jsme již prohráli," dodal.

Podívejte se na další svědectví ruských zajatců:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz