Zahraničí

Uprchlíci zahlcují polský Přemyšl. Dobrovolníci rozveselují jejich děti

Už 2,7 milionu lidí uteklo z Ukrajiny na západ. Z toho jen do Polska jich přišlo 1,65 milionu. Kvůli výbuchům na západě Ukrajiny se tam teď navíc začínají stahovat i uprchlíci z oblastí, na které Rusko zatím ještě neútočí. Zatížené je především vlakové nádraží ve Lvově, odkud proudí tisíce lidí do Přemyšlu. Na hraničním přechodu se pak čeká několik hodin.

Uprchlické centrum v Přemyšlu si nedokáže poradit s tolika uprchlíky. Autobusy je tak rozváží z hranic po celém městě. Dočasný azyl jim poskytují především ve školních tělocvičnách, kde se ale můžou zdržet maximálně tři dny. V Přemyšlu totiž pro ně nejsou ubytovací kapacity ani volné pracovní pozice.

Ukrajinským uprchlíkům přímo na hranicích pomáhají stovky dobrovolníků. Jsou mezi nimi i lidé, kteří se snaží zlepšit náladu a rozveselit je. A tak jako klauni nebo pohádkové bytosti dětem rozdávají různé sladkosti nebo třeba plyšové hračky.

Související obsah

"Každému z nás by se líbilo, když po těch hrůzách dojdeme někam, kde máme aspoň pocit, že to bude lepší. V každém případě to má pozitivní vliv," podpořil snahy dobrovolníků psycholog Miroslav Krejčíř.

Podobná je situace i na Slovensku. Hranici mezi Ukrajinou a Slovenskem už překročilo více než 200 tisíc uprchlíků. Nejvíc jich stále přichází přes hraniční přechod Vyšné Nemecké.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz