Domácí

Polární záře v Česku! Neobvyklý úkaz se podařilo natočit

V Česku se objevil neobvyklý úkaz. Na nebi byla totiž v pondělí krátce po půlnoci vidět polární záře. Popularizátorovi astronomie Petru Horálkovi se ji na břehu sečské přehrady podařilo natočit.

Zhruba 30 minut po půlnoci bylo možné v Česku v pondělí pozorovat polární záři. Vidět byla 15 až 20 minut. Popularizátorovi astronomie Petru Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě se výjimečný úkaz podařilo vyfotit i natočit. Snímky pochází z vesnice Ústupky na břehu sečské přehrady.

"V noci sice velice silně foukalo, ale to neodradilo od vyhlížení úkazu, který byl velmi prchavý a dopředu jen těžce předpověditelný," uvedl Horálek. "Jediným indikátorem, že k tomu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze švédské Kiruny a také družice ACE," dodal.

Související obsah

V Česku jsou polární záře velmi neobvyklé. Je k nim potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky. "Slunce nyní pozvolna spěje do maxima své aktivity, a tedy i šance na silnější geomagnetické bouře. V posledních dnech ale také v Česku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci se včerejší geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka," upozornil v pondělí Horálek.

Podle Horálka není vyloučeno, že polární záři brzy uvidíme znovu. "Největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti, která se nyní blíží," informoval.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz