Domácí

Fiala po setkání se Zelenským vzdal hold Ukrajincům: "Bojujete i za naše životy a svobodu."

V úterý večer do Kyjeva dorazili premiéři Česka, Polska a Slovinska a setkali se tam v prezidentem Volodymyrem Zelenskym, podle kterého se jedná o silný projev podpory. Český předseda vlády Petr Fiala (ODS) po jednání Ukrajincům vzkázal, že obdivuje jejich odvahu bojovat a to nejen za svou zemi, ale za životy a svobodu všech lidí v Evropě.

"Jsme zde, abychom vyjádřili obdiv k vašemu boji. Jsme zde, protože bráníte své domovy, vaši zemi, ale také Evropu a základní evropské hodnoty," řekl po jednání premiérů Polska, Česka a Slovinska s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským předseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

Zelenskyj uvedl, že návštěva v této těžké době je silným projevem podpory a Ukrajina si toho velmi váží. Slovinský premiér Janez Janša dodal, že největší pomocí by mělo být posílání zbraní. "Jsme tu, abychom vyjádřili podporu vaší zemi, obdivujeme vaši odvahu. Bojujete i za naše životy, za naši svobodu, a my to víme," doplnil své protějšky český premiér Petr Fiala (ODS). Doplnil, že Evropa stojí Ukrajině po boku.

Související obsah

Premiéři na Ukrajinu vyrazili v úterý ráno vlakem. "Jedeme dnes jako představitelé Evropské rady do Kyjeva, abychom se setkali s prezidentem Zelenským a premiérem Šmyhalem," oznámil Fiala na twitteru.

Návštěva byla zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Cílem je podle Fialy vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti.

Záběry z jednání:

​​​Fiala na Ukrajinu vyrazil ve 20. den války. Právě v úterý Evropská unie začala uplatňovat čtvrtý balík protiruských sankcí, na nichž se podle francouzského předsednictví v pondělí shodly členské státy. V tento den také mají pokračovat ukrajinsko-ruská jednání, jak oznámil Zelenskyj. 

Kyjev stále čelí ruským útokům. V noci na úterý místní úřady opět vyhlásily letecký poplach. Nad ránem se pak ozvalo několik výbuchů. Zasaženy byly nejméně tři výškové budovy. Podle ukrajinského ministerstva vnitra zemřeli dva lidé, jeden skončil v nemocnici.

Projev Petra Fialy v Kyjevě: 

​Na cestu Fialy na Ukrajinu reagovala spousta českých i zahraničních politiků:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz