Zahraničí

Srdcervoucí slova Saši z Ukrajiny. Po oslavě přišla o ruku kvůli bombardování

Srdcervoucí slova Saši z Ukrajiny. Po oslavě přišla o ruku kvůli bombardování
Ukrajinská dívenka | Zdroj: Tim Clarke

Celý svět obletěla fotografie devítileté ukrajinské dívenky, které lékaři museli amputovat ruku, aby jí zachránili život. Dívku podle médií zranili ruští okupanti při bombardování Hostomelu. Dva dny krvácela v krytu, než se dostala ke zdravotníkům. Jen den před ruskou invazí oslavila deváté narozeniny.

Ještě 23. února Saša slavila narozeniny a svět se zdál být naprosto v pořádku. O den později ale Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Začalo ostřelování ukrajinských měst. Pod palbou se na předměstí města Hostomel ocitla i rodina devítileté dívenky. Její otec přišel o život, Sašu Rusové vážně poranili, informuje britský Daily Mail.

Portál přináší i zpověď dívenky, která nevěří, že by Rusové mohli něco takového udělat úmyslně. "Nevím, proč mě Rusové střelili. Doufám, že to byla nehoda a že mi nechtěli ublížit," měla pronést.

Saša nakonec skončila se zbytkem rodiny v úkrytu. Cestou ale ztratila vědomí. Musela zůstat schovaná dva dny, než se dostala do rukou lékařů. Ruští vojáci se prý několikrát pokusili proniknout do sklepa. Stříleli na dveře a křičeli na lidi, aby vyšli ven. Dívku nakonec přivedli do nemocnice dobrovolníci, kteří při běhu bojovou zónou mávali bílou vlajkou.

Související obsah

​Chirurgové v Kyjevě devítileté dívce amputovali ruku, aby jí zachránili život. Podle sestry bylo nesmírně těžké smutnou zprávu Saše sdělit, byla prý ale statečná. "Je silná a ani nepláče," pronesla sestřička. "První, co mi řekla, bylo: ‘Prosím, buď upřímná, mám levou ruku, nebo ne?‘ " popsala, jak ji dívka dotazem rozhodila.

Nakonec se prý zeptala, jestli bude zdravá a jestli může mít novou umělou paži obarvenou květinami. "Poděkovala nám, že jsme jí zachránili život a postarali se o ni. Jsem tak naštvaná a cítím tolik nenávisti k těm, kdo střílí a mrzačí děti," dodala sestřička.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz