Ekonomika

Tisíce klientů mají hypotéky u Sberbank. Čekají je horší podmínky

Tisíce klientů ruské Sberbank, kteří u ní mají hypotéky, se musí připravit na zdražení svých úvěrů. Během několika měsíců by měla být bance odňata licence a nejpozději v té době musí klienti přejít jinam. Po refinancování je ale čekají horší úrokové podmínky a vyšší splátky.

Eva Coufalová z Jihlavska má u Sberbank více než milionovou hypotéku. "Bojím se, že když půjdeme k nějaké jiné bance, tak budeme mít mnohem vyšší úrok, protože se nám v létě podařilo hypotéku refinancovat," prohlásila klientka.

Na vyšší splátky se připravuje i Lucie Maxová z Jihlavy. Vydržet u Sberbank se svojí třímilionovou hypotékou chce co nejdéle. "Přecházeli bychom k bance, kde to máme zamluvené, ale to by pro nás znamenalo náklady navíc," řekla.

"Měli by splácet tak, jak byli doposud zvyklí," poradil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jenže jakmile Sberbank přijde u nás o licenci, budou muset klienti s hypotékami i tak k jiné bance. "Odebírání licence může trvat několik měsíců," upozornila mluvčí ČNB Markéta Fišerová. "Samozřejmě musí počítat s tím, že ta nová přenesená hypotéka bude citelně dražší, mohou to na měsíční splátce být i tisíce korun."

Související obsah

"Pokud máte hypotéku rozčerpanou a budete chtít stále čerpat, je potřeba si převést svoji hypotéku k jiné bankovní instituci," uvádí Sberbank na svém webu. Všechny klienty trápí hlavně nejistota, s bankou se prakticky nedá spojit, pobočky jsou stále zavřené a zákaznická linka přetížená.

"Nikdo se neozval, nikdo nás nekontaktoval, informace si zjišťujeme sami," postěžovala si klientka Eva. "Komunikace nejlepší nebyla," uvedla i Lucie. 

Podle ekonomů by klienti, kteří i přes nejistotu zůstanou u Sberbank, měli pečlivě sledovat hypoteční trh. Při pozdějším vyřízení nové hypotéky hrozí její další zdražení, a to v případě, pokud by aktuální úroky u hypoték i nadále stoupaly, což se nedá vyloučit.

Co mají teď dělat klienti Sberbank, poradil ekonom Štěpán Křeček:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz