Zajímavosti

Zavolejte svým blízkým. Vyšel manuál, jak zvládat strach z války

Zavolejte svým blízkým. Vyšel manuál, jak zvládat strach z války
Dětská psychologie, ilustrační snámek | Zdroj: TV Nova

V souvislosti s válkou na Ukrajině pociťuje řada lidí strach a nejistotu do budoucna. Psychologové proto sestavili několik rad, jak v současné situaci neztratit hlavu a jak o tomto tématu mluvit s dětmi.

Neprodleně po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny se začal internet, noviny i televize plnit zprávami o výbuších, padlých vojácích i zraněných civilistech. Mnozí lidé začali pociťovat úzkost a strach z války, které je stále pronásledují.

Ještě více nepochopitelná a stresující je však tato situace pro děti. Ministerstvo vnitra proto zveřejnilo pokyny, jak s dětmi o válce komunikovat. Součástí manuálu jsou rady pro učitele základních a středních škol, ale i adresář krizových linek.

Související obsah

Pro občany Ukrajiny je zřízena linka 1221, kde mohou pokládat své otázky z oblasti zdravotnictví. Pro Čechy se doporučuje linka důvěry, v rámci které je k dispozici pomoc telefonická, ale i na chatu nebo e-mailu. 

"Nabídněte svým dětem rozhovor, komunikujte s nimi. Děti vnímají, že se něco děje, i když o tom samy nemluví," stojí v letáku pro rodiče, který vznikl v rámci výuky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

​Psychologové kladou důraz zejména na nutnost citlivé komunikace. Navrhují i praktické aktivity, které lze s dětmi dělat. Rodiče mohou dětem pomoci ventilovat své emoce například prostřednictvím kresby, zpěvu nebo hraním her.

Manuál, jak mluvit s dětmi o válce | Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky

Přímo dospělým jsou určeny letáky s názvem Nepanikař a Jak pracovat se strachem z války?, které v bodech shrnují rady, jak v aktuální situaci nepropadat zoufalství. Vzhledem k množství uprchlíků, které Česko v souvislosti s válkou na Ukrajině přijalo, jsou pokyny dostupné i v ukrajinském překladu.

Jak zvládat strach z války | Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky

Psycholog Petr Šorba poradil, jak si udržet psychickou pohodu:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz