Zahraničí

Vyšné Nemecké už není pod takovým náporem. Pomáhá mu nedaleké centrum

Nejvytíženější slovenský hraniční přechod Vyšné Nemecké už není pod takovým náporem jako v minulých týdnech. Důvodem je zřízení velkokapacitního registračního centra v Michalovcích. Uprchlíci si potřebné papírování vyřídí přímo tam. Fungování centra si pochvaluje i slovenská vláda.

Centrum v Michalovcích je v provozu od pondělního večera, kapacita je dostačující a odbavení uprchlíků probíhá rychle. Do nově zřízeného centra pomocné jednotky přesunuly i některé služby přímo z hranic. Například stánek mobilního operátora nebo pomoc pro domácí mazlíčky.

"Je tam čekací doba nějakých 20 minut. Z hranic převezli přímo do registračního centra v Michalovcích asi osm set lidí," uvedla tisková mluvčí cizinecké policie Sobrance Agnesa Kopernická.

V informačním stanu se snaží migrantům zařídit odvoz a dočasné bydlení na místě, které si sami vyberou. Autobusy během celého dne rozvážejí uprchlíky po celém Slovensku. Logistika převozů do jednotlivých měst je velmi složitá, na organizaci se tak podílí krizový štáb s mnoha dobročinnými organizacemi a dobrovolníky.

Související obsah

Právě dobrovolníci měli ještě před pár dny na svých bedrech také poskytování jídla na hranicích. To už má ale na starosti v registračním centru slovenská vláda.

"V Michalovcích je strava zajištěna přes cateringovou firmu, která je lokální. Cena stravy za den je 6,90 euro. Chtěl bych všem poděkovat touto cestou za úžasný projev solidarity, podporu a práci, kterou odvádějí," řekl ministr vnitra Slovenské republiky Roman Mikulec.

Michal Borovský, luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz