Válka na Ukrajině

Lavrov varuje: Všechny konvoje zbraní na Ukrajinu budou pro Rusko cílem

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v pátek v rozhovoru pro ruskou televizi RT oznámil, že ruská armáda považuje všechny transportéry, které by na Ukrajinu mohly přivézt zbraně, za legitimní vojenský cíl. Rusko tak chce zabránit jejich dodávce. Informovala o tom agentura Nexta.

Lavrov v rozhovoru také zmínil, že Rusko chce zabránit přesunu protiraketových systémů S-300 z jiných zemí na Ukrajinu. Má je k dispozici například Slovensko. "Jasně jsme řekli, že jakákoliv nákladní auta, která vjedou na území Ukrajiny a u kterých budeme přesvědčeni, že vezou zbraně, budou vnímány jako vojenský cíl," varoval Lavrov.

Šéf ruské diplomacie v pátek rovněž prohlásil, že ruské iluze o Západě jsou u konce. Podle něj Moskva nikdy nepřistoupí na svět, ve kterém se Spojené státy americké chtějí chovat jako "globální šerif".

Lavrov o USA v rozhovoru tvrdí, že mají v zemích bývalého Sovětského svazu mnoho laboratoří, které by potenciálně mohly vyrábět biologické zbraně. "Ukrajina je možná největším projektem z pohledu Pentagonu, který řídí činnost těchto laboratoří," prohlásil Lavrov, podle nějž existují dokumenty, které tyto aktivity dokazují.

Související obsah

​Poskytnout své zbraně Ukrajině se už rozhodla řada zemí, ve středu novou dodávku oznámily právě Spojené státy americké. Ty spolu s vedením NATO odmítají zavést bezletovou zónu nad Ukrajinou, chtějí ale zemi poskytnout více prostředků, kterými ji bude moci vynucovat sama.

"Tento nový balíček sám o sobě poskytne Ukrajině bezprecedentní pomoc. Zahrnuje 800 protiletadlových systémů, které mají zajistit, aby ukrajinská armáda mohla nadále bránit ukrajinský vzdušný prostor před letadly a vrtulníky, které útočí na jejich obyvatele," uvedl na twitteru americký prezident Joe Biden a doplnil, že dodatečná pomoc Ukrajině bude ve výši 800 milionů dolarů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz