Zahraničí

Ukrajinští uprchlíci se začínají učit česky. Už umí třeba frázi "miluji tě"

Mezi uprchlíky z Ukrajiny je čím dál tím větší zájem o výuku českého jazyka. Tu organizují města, kraje, jazykové školy, ale i dobrovolníci. Náš štáb v úterý vyrazil do Říčan u Prahy, kde skupinka Ukrajinek navštívila svoji první hodinu češtiny.

Nafasovat učebnici, pracovní sešit, usednout do pomyslných školních lavic a může se začít. "Jmenuji se Natália, jak se jmenujete vy? Jmenuji se Maria, jak se jmenujete vy?" představovaly se "žákyně". Když se skupinka žen seznámila, přišla na řadu abeceda a její záludnosti.

"Hodina byla stavěná na základě českého jazyka, takže bez zprostředkovacího jazyka. Já sice mluvím rusky, ale snažila jsem se nepoužít ruštinu, protože tím pádem se oni dostanou do situace, ve které se ocitnou i venku na veřejnosti," vysvětlila lektorka češtiny Zuzana.

První hodinu češtiny dnes absolvovala i slečna, která doma na Ukrajině učí na základní škole, ale ani tady neotálí. Hned po lekci češtiny už se věnovala ukrajinským dětem.

Související obsah

​"Zda se mi líbila výuka? Líbila se moc. Bylo to zajímavé, veselé, s úsměvem, hodně nových věcí, jen se mi bohužel nepovedlo zapamatovat si všechno. Ale budeme se scházet a trénovat a půjde nám to, že jo, holky?" prohlásila jedna z účastnic kurzu Dina Lisovová.

Na konci hodiny byl prostor pro dotazy a kromě prosím a děkuji projevily studentky také zájem, naučit se jiné, milé slovíčko. "Jak se řekne miluji tě? Miluji tě, miluji tě," snažili se uprchlíci.

"Naučí se základní počítání, další fráze, které potřebují při představování, kde pracují, jaká je jejich profese," dodala paní Zuana. Učit česky se tato skupina bude dvakrát týdně a příští hodina se uskuteční už tento čtvrtek.

drz, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz