Domácí

Kvůli válce stoupá cena základních surovin. Připlatíme si stovky korun

Vláda by měla omezit nebo úplně zakázat vývoz pšenice z Česka. Podle Svazu pekařů a cukrářů se jinak například cena chleba vyšplhá až k šedesáti korunám. Ukrajina totiž kvůli válce pšenici nevyváží a řada asijských států ji tak ve velkém skupuje z českého trhu.

Každý Čech doposud snědl zhruba čtyřicet kilo chleba ročně. Jenže letos se s jeho konzumací zřejmě budeme muset uskromnit. "Bohužel aktuální situace ovlivněná válkou na Ukrajině způsobila, že meziročně došlo ke zdražení pšenice o 100 procent," řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý.

Tuna pšenice se tak letos prodává téměř za jedenáct tisíc korun. Přitom ještě loni touto dobou stála pět a půl tisíce korun. "Problém nastává v tom, že ukrajinské obilí nakupovaly některé arabské země nebo země z Afriky. Ty teď mají nedostatek, tak se obilí snaží nakupovat jinde, a to zvyšuje ceny na světových trzích. V podstatě válka zdražuje i ten chleba u nás, českým občanům," komentoval situace ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Související obsah

​Na zdražování se musíme připravit i v případě dalších základních potravin. Už během dubna třeba mléčné výrobky, maso anebo zelenina mohou zdražit až o třicet procent. Rodiny si tak na běžném nákupu připlatí i stovky korun.

"Cena surovin roste neuvěřitelným způsobem, k tomu se samozřejmě přidává cena krmiv pro hospodářská zvířata, cena hnojiv, která roste neuvěřitelnou rychlostí," dodala prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz