Zahraničí

"Mrtví, či pomalu umírají." Pod troskami divadla v Mariupolu má být až 1 300 lidí

"Mrtví, či pomalu umírají." Pod troskami divadla v Mariupolu má být až 1 300 lidí
Útok na Mariupol Zdroj: Profimedia

Už více než týden uběhl od bombového útoku na divadlo v Mariupolu. Tou dobou se v jeho útrobách skrývalo více než tisíc civilistů včetně dětí. Právě nápisy "DĚTI" měly být i před budovou, aby místní upozornili ruské vojáky, že divadlo slouží jako úkryt pro obyvatele. Navzdory tomu dopadla na budovu bomba a pod sutinami zůstaly uvězněné stovky lidí. Podle ukrajinské novinářky zůstává neznámý osud 1 300 lidí, z nichž je velká část zřejmě mrtvá a zbytek pomalu umírá.

Podle šéfredaktorky ukrajinského zpravodajského portálu Zaborona Kateriny Sergatskové se podařilo 130 až 140 lidem dostat ven z krytu, protože se nacházeli v jeho horní části. Osud dalších zhruba 1 300 civilistů z nižších prostor zůstává neznámý. "S největší pravděpodobností tam pomalu umírají, nebo již zemřeli. Když to píšu, cítím vztek a bezmoc zároveň. Rusko všechno ničí, my se bráníme absolutnímu monstru," uvedla na twitteru.

V Mariupolu podle ní momentálně nejsou kapacity na to, aby se podařilo obyvatele vysvobodit. Město je v izolaci a lidé se skrývají před ruskými okupanty. Dostat se ven z města je podle novinářky prakticky nemožné. Lidem chybí auta i pohonné hmoty. Pokud se někdo rozhodne Mariupol opustit, musí jít pěšky několik hodin a ukrývat se přitom před palbou.

Podobné zprávy z Mariupolu zveřejnil i zástupce tamního starosty Sergej Orlov. V rozhovoru pro francouzskou televizi France 24 potvrdil, že se podařilo zachránit pouze 130 lidí a počet obětí očekává bohužel vysoký.

Související obsah

​Britská televize BBC se dokázala spojit s jednou z přeživších z bombardovaného divadla. Mariia Rodinová se v krytu pod divadlem dle svých slov skrývala deset dní. Na divadlo spadla bomba ve chvíli, kdy šla zrovna svým psům pro vodu. Výbuch byl tak hlasitý, že pocítila v uších intenzivní bolest. Myslela si, že se jí protrhl bubínek. Všude okolo vnímala výkřiky lidí. Zahlédla prý i krvácejícího muže, kterému chtěla pomoct. Věděla, jak na to, protože pracovala jako dobrovolnice u Červeného kříže. Lékárničku však naneštěstí zanechala v části divadla, kam nebylo možné se přes sutiny dostat.

Viděla prý spoustu krvácejících lidí. Někteří měli otevřené zlomeniny. "Jedna matka se snažila najít své děti pod troskami. Pětileté dítě křičelo: 'Nechci zemřít. Bylo to srdcervoucí," dodala.

Po útoku se objevily spekulace, že Rusko ani nemuselo vědět, kam míří, vzhledem k zastaralé technice, kterou během válčení používá. Řada odborníků ale poukázala i na nesrovnalosti. "Vzhledem k tomu, že se zdá, že střela přesně zasáhla střed budovy, věříme, že jde o laserem naváděnou bombu, pravděpodobně KAB-500L nebo podobnou variantu, odpálenou z letadla," uvedla třeba softwarová společnost McKenzie Intelligence Services se sídlem v Londýně.

Rusko útok na divadlo popřelo. Rovněž odmítlo, že by zasáhlo civilní místa na Ukrajině, ačkoli útoky na nespočet obytných budov a dalších nevojenských zařízení byly po celé zemi dobře zdokumentovány a nikde nebyly brutálnější než v Mariupolu.

Andrej Marusov, investigativní novinář z Mariupolu, navštívil divadlo dva dny před útokem. "Všichni věděli, že je to ústřední bod pro mnoho žen a dětí," řekl Marušov, který je bývalým předsedou advokátní skupiny Transparency International Ukrajina. "Byli tam jen civilisté," dodal.

Letecké záběry na zdevastovaný Mariupol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz