Zahraničí

Klíčovou roli ve válce hrají detailní fotky z družic. Dnes si je můžete koupit i vy

Velmi detailní snímky ze satelitů už nejsou přísně utajovaným zbožím, které mají k dispozici jen ty nejsilnější armády světa. Komerční společnosti je prý poskytnou každému, kdo si za ně zaplatí. A ve válce na Ukrajině hrají tyhle informace klíčovou roli.

Satelitní snímky, které ukazují pohyb ruských vojáků na území Ukrajiny – i ty se dají považovat za jednu z nejsilnějších válečných zbraní. Mít jasnou představu, kde se nepřítel pohybuje, je v každé válce klíčové.

"Čím lepší máte zprávy o nepříteli, čím lépe víte, kdo proti vám stojí, co proti vám chce udělat, v jaké síle, tak tím samozřejmě vaše šance buď v obraně, nebo v útoku jsou mnohem větší, nejhorší je útočit na nepřítele, nebo bránit se nepříteli, o kterém nic nevíte," vysvětlil bývalý velitel Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

"Jsou soukromé společnosti, které v okamžiku, kdy nastane nějaká geopolitická záležitost, přesměrují jejich satelity tak, aby lítaly nad tou oblastí, pak ji stále snímkují. Jsou schopní nasnímat během jednoho dne s tou flotilou 60 procent povrchu Země," řekl pro TV Nova vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA Karel Dobeš.

Související obsah

​Kromě pohybu obrněných vozidel tak dokážou zaznamenat například i takové detaily jako to, zda jsou houfnice v palebné pozici.

"To jsou satelity, které mají rozlišovací schopnost mezi 50 a 31 centimetry," dodal Dobeš.

"Co se týče vojenských technologií, tak ty velmi často využívají radarové snímky, jako je elektromagnetické spektrum, které nedokážeme vidět očima. Ty mají daleko delší vlny, někde kolem jednoho centimetru až třeba několik desítek centimetrů," dodal odborník na dálkový průzkum Země z České zemědělské univerzity David Moravec.

Související obsah

​Radarové a satelitní snímky takřka z celé planety si může koupit každý. "Dají se normálně zaplatit, buďto si můžete objednat lokalitu, kterou chcete, a pak, jakmile ta družice tam letí, tak vám ji nasnímá, nebo případně si můžete zaplatit nějaký snímek z archivu," doplnil Moravec.

Cena jednoho takového se pohybuje kolem sta tisíc korun.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz