Naše Česko

Pražskou zoo čeká velká změna. Ředitel popsal, jak bude vypadat nový pavilon

Pražskou zoo čeká velká změna. Ředitel popsal, jak bude vypadat nový pavilon
Gorilí mládě v pražské zoo | Zdroj: Profimedia / Dan Materna / MAFRA

Přesně za půl roku by se měl v pražské zoologické zahradě otevřít nový, dlouho očekávaný pavilon goril, jehož výstavba byla zahájena v roce 2019. Ředitel zoo Miroslav Bobek v pondělí detailně popsal, jak bude pavilon vypadat a na co všechno se mohou návštěvníci těšit.

Přesně za půl roku, tedy 28. září, pražská zoo chystá otevření nového pavilonu goril. "Koncipovali jsme ho tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek z cesty Kamerunem. Ještě před vchodem se ocitnou na červené africké půdě a děti se budou moci účastnit programů v Toulavém autobusu. Jde o autentické vozidlo, které mezi pralesy Dja a kamerunskou metropolí Yaoundé převezlo stovky školáků, a když dosloužilo, nechali jsme ho přepravit do Prahy," nastínil ředitel zoo Miroslav Bobek.

Vstupní část pavilonu má návštěvníkům připomínat nezpevněné cesty na kamerunském venkově na okraji pralesa. Nacházet se tam bude autentická africká školní třída a v této "vesnici" bude i první expozice se zvířaty. K vidění tam budou křečkomyši obrovské či kaloni plaví.

Související obsah

​Za touto vesnicí se pak již nachází tropický deštný les. "Pro vytvoření jeho věrohodné iluze jsme udělali naprosté maximum. Z betonu vymodelované kmeny doplní množství živých rostlin a skrápění vodou zajistí příslušnou vlhkost. Prostorový zvuk smíchaný z autentických nahrávek, pořízených v kamerunském pralese, má pak věrohodnost této iluze ještě zesílit," uvedl Bobek.

Na cestě pralesem návštěvníci uvidí osináky africké a talapoiny severní, než dorazí k mýtině se skupinou gorilích samců. Spolu s nimi v expozici budou žít i kočkodani Brazzovi.

"Vyvrcholením prohlídky vnitřních prostor bude rozlehlá expozice naší rodinné skupiny goril, jíž budou dělat společnost guerézy pláštíkové. Nevím, jestli je vůbec někde na světě pro gorily vybudována vnitřní expozice o srovnatelné ploše," konstatoval ředitel.

Související obsah

​Ve výstupní části pak návštěvníci naleznou prodejnu suvenýrů, kde budou i autentické artefakty, pořízené přímo v Africe. Venku pak mohou lidé sledovat gorilí rodinu i v rozsáhlém výběhu. "Přímo u návštěvnické vyhlídky je potůčkem napájená "bažinka", kde si naše gorily snad užijí vodu podobně, jako jsem to vídal u volně žijících goril ve střední Africe," doplnil Bobek a dodal, že nový pavilon částečně překreslí mapu zoologické zahrady.

Lidé se k němu dostanou po lávce vedoucí od Údolí slonů nebo po cestě od Afrického domu. Vznikne u něj také zcela nový vchod do zoo. Starý gorilí pavilon časem bude sloužit jiným účelům, zatím však ředitel neupřesnil jakým.

Riziko povodní

Na nový pavilon goril se čekalo mnoho let. Již v roce 2013, kdy pražskou zoo podruhé zpustošily ničivé povodně, ředitel Bobek zdůrazňoval důležitost nového zázemí pro tyto majestátní lidoopy. Současný pavilon se totiž nachází ve spodní části zoo, která je v záplavové zóně.

Související obsah

​"Gorily se při povodni musejí uchýlit do povodňové věže, což je pro ně velmi stresující, a v nejhorším případě by byla nezbytná jejich evakuace. Ta by ovšem byla spojena s ohromnými riziky. Nemáme-li tedy v zoo Praha od chovu našich vůbec nejpopulárnějších zvířat upustit, nezbývá než vybudovat pavilon nový, mimo záplavovou zónu," uvedl tehdy ředitel.

Jak náročná je evakuace goril, pocítili pracovníci zoo na vlastní kůži především v roce 2002. Tehdy uspané lidoopy převáželi na raftech za značného bezpečnostního rizika. Při povodních tam tehdy zemřel gorilí sameček Pong.

Výstavba nového pavilonu nakonec začala až v roce 2019. Nyní už stojí, zoo ale ještě čekají náročné dokončovací práce, zdůraznil Bobek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz