Válka na Ukrajině

Malá Joy je konečně s rodiči ve Francii. Náhradní matka ji porodila v Užhorodu

Malá Joy je konečně s rodiči ve Francii. Náhradní matka ji porodila v Užhorodu
Rodiče s malou Joy | Zdroj: Facebook Univerzitná nemocnice L. Pasteura Košice

Příchod malé Joy na svět provázely dramatické události. Francouzským rodičům ji totiž nosila náhradní matka z Oděsy, která v pokročilém těhotenství musela utéct před válkou. Holčička se narodila v Užhorodu nedaleko slovenských hranic. Tam si ji o několik dní později její rodiče vyzvedli. Příběh rodiny sdílela Univerzitní nemocnice L. Pasteura Košice, kam rodiče vzali miminko na ošetření.

Rodiče malé Joy patří k těm šťastlivcům, kterým se v době války povedlo dostat ke svému dítěti odnošenému náhradní matkou na Ukrajině. Několik desítek až stovek takových miminek zatím to štěstí nemělo, a tak zůstávají v zemi bez zákonných zástupců.

Náhradní matka malé Joy před válkou utekla přes celou zemi, putovala z Oděsy až do Užhorodu, kde se holčička narodila. Rodiče Nelly a Julian Laveryovi z Francie její příchod na svět přitom očekávali až na začátku dubna.

Do Užhorodu si pro dcerku přijeli osobně. "Letos budeme mít desáté výročí našeho sňatku. Tohle je nás největší dar. Náš zázrak," řekla maminka Nelly Univerzitní nemocnici L. Pasteura Košice, která jejich příběh sdílela s veřejností.

Související obsah

​Právě do nemocnice v Košicích se rodiče s 11denním miminkem vypravili ještě před cestou domů. "Měli jsme obavy o její zdraví, hlavně o srdíčko a mozek. Teď už jsme spokojení, je v dobrých rukou," vysvětloval otec Julian, proč jako samoplátci nechali dítě vyšetřit na Slovensku.

Malou Joy prohlédl primář neonatologického oddělení Peter Krcho a jeho tým. "V tomto případě se jednalo o diskrétní nález na mozku novorozence, jenž potvrdil komplikovaný porod, kterým si ukrajinská žena prošla," uvedl v pátek Krcho. 

Související obsah

"Šlo o bazální vyšetření, stanovení základních krevních a biochemických parametrů, ale současně i o velmi podrobný a detailní scan všech orgánových systémů. Bez tohoto podrobného vyšetření se nelze opravdu fundovaně vyjádřit k tomu, zda dítě může cestovat dál. Aby Joy mohla být převezena letadlem, musíme to všechno vědět. Při vzlétnutí a přistání se mění tlakové poměry v kabině letadla, novorozenci na to reagují velmi citlivě, může to být spojeno s určitým rizikem," popisoval Krcho. 

Prohlídka nakonec dobře dopadla a lékaři shledali, že prognóza dítěte je dobrá a cesta letadlem jej neohrožuje. Malá Joy tak mohla ještě o víkendu s rodiči odcestovat ze Slovenska, v současnosti je už rodina zpět v Paříži. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz