Zahraničí

Češi pomáhají přímo na Ukrajině. Do válečných oblastí vozí jídlo i zásoby

Humanitární pomoc Ukrajině má smysl a najde si cestu k lidem, kteří ji opravdu potřebují. Přímo v Kyjevě se o tom přesvědčil i štáb TV Nova. Byl u překládky zboží, které dorazilo na Ukrajinu z Česka. S rozvozem jídla a dalších věcí tam pomáhá každý, kdo má ruce.

Pět kilometrů od místa, kam dopadly rakety, 10 kilometrů od tvrdých bojů. Před válkou sklad dřeva a nábytku, teď důležitý prostor pro bleskovou předávku a rozvoz humanitární pomoci, která pojede do oblastí, kde jsou na tom lidé ještě hůř a válkou trpí nejvíc.

"Odsud pojedeme nejdřív do Perejaslyv-Chmylnycky, tam se náklad roztřídí a pojede přímo do Záporoží k lidem, kteří tuhle pomoc potřebují," vysvětlil situaci ukrajinský dobrovolník Andrej Levisčenko.

Související obsah

Situace je pro dobrovolníky opravdu náročná. "Minimálně 3 500 lidí dorazilo z Mariupolu, kde nemají potraviny, takže by se měla během zítřka udělat udělat 700 balíků. To znamená pomoc 700 rodinám, která půjde přímo do Záporoží," popsal Petr Boudný z organizace Young Life.

Parta dobrovolníků pochází z mnoha míst. Pomáhají nejen Ukrajinci, ale i Poláci, Norové, Američani, Britové, Slováci nebo Češi. "Dostáváme další humanitární pomoc, kterou vozíme například do porodnic, či nemocnic. Máme těch míst kolem deseti," uvedla dobrovolnice z Kyjeva Viktoria Lysaková.

Související obsah

Kamion z Prahy má zpoždění, řidič hlásí další a další zdržení na cestě do Kyjeva, místo v plánovaných devět ráno nakonec přijel v jednu. Pak začala rychlá překládka do menších aut. Celá akce zabrala asi půl hodiny, náklad obsahoval základní potraviny jako olej, mléko, mouka, paštiky a konzervy. Dohromady jde o zboží odhadem za půl milionu korun.

Potraviny nakoupené především v Česku půjdou různými cestami k lidem, kteří kvůli válce trpí hladem. Masové konzervy s otvíracím víčkem se dostanou k vojákům domobrany, kteří pomáhají armádě. "Konzervy s masem jsou super, mají jednoduché otvírání. Voják si to dá do kapsy a má volné ruce. Až dostane hlad, pak to jen vyndá, otevře a sní," pochvaluje si dobrovolník Sergej Lysak.

Související obsah

Zhruba čtvrtina z nákladu zůstane v Kyjevě. Zbytek jde k těm nejvíc potřebným. Lidem z Mariupolu, kteří měli to štěstí, a dostali se živí do Záporoží. Dále pak do obklíčených míst, jako jsou Černihiv, Irpiň nebo Hostomel. Dodávky dojedou na kraj těchto oblastí, průchodnou cestu pak znají jen tamní řidiči.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz