Domácí

Závist a lži: Místo pomoci Ukrajině píší někteří Češi nechutné komentáře

Češi nepřestávají pomáhat Ukrajině. Kdo může, stále nabízí ubytování, daruje oblečení nebo posílá peníze neziskovým organizacím. Těm Češi darovali už přes tři miliardy korun. Na sociálních sítích se ale objevují nejen soucitné reakce a názory.

Zatímco někdo posílá peníze nebo pomáhá bez nároku na honorář, jiní píší závistivé, nenávistné, někdy až dezinformační příspěvky, které si pak na sociálních sítích žijí vlastním životem.

"Přispěla bych, ale našim dětem, pro které stát nemá peníze." "Platím daně a oni je platí z mých daní, nic víc ode mě nedostanou, nas*at." "Takovým autem se jezdí do Prahy do ZOO? Vstupné za korunu určitě potřebují." To jsem jen některé z příspěvků, které se objevily na sociálních sítích.

"To jsou věci, které reflektují to, že část populace má problémy v oblasti bydlení, inflace, růstu nákladů. Vláda musí spíš pomáhat chudým lidem. Teďka se valorizují důchody, ale třeba by se měla snížit daňová zátěž nízkopříjmových lidí, kdy se jim vrátí ta sleva na dani, kterou nevyužili," zhodnotil sociolog Daniel Prokop.

Podle psychologů se taková situace dala očekávat. "To jsou takové citlivé body, kdy někteří lidé, obzvlášť ti, kteří finančně na tom nejsou nejlépe, je budou vnímat jako určitou křivdu," vysvětlil psycholog Karel Humhal.

Související obsah

​Po sociálních sítích kolují ale i různé dezinformační příspěvky. "Zabránit tomu jde a zabránit tomu lze pouze regulací sociálních sítí. Ale v současnosti česká vláda na to nemá vůbec žádné prostředky. Nejde jenom o šíření těch dezinformací, ale o takzvané zveličování, a ty algoritmy sociálních sítí velmi rády zveličují. Nakopnou zprávu, která je kontroverzní, která obsahuje dezinformace, strach," řekl datový analytik František Vrabel.

"Myslím si, že to směřuje k tomu, že nějaké právní prostředí bude pro tyto společnosti nastaveno, stejně jako to třeba bylo s ochranou osobních dat a zákonem GDPR, tak úplně stejně by se pak sociální sítě přizpůsobovaly tomu, jak si ty sociální sítě představujeme," okomentovala europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Zatím může stát spoléhat pouze na iniciativu sociálních sítí, které alespoň omezují obsah prokremelských médií.

Podívejte se na rozhovor TV Nova s psychiatrem Cyrilem Höschlem:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz