Zahraničí

Čtyři děti na Slovensku se úmyslně otrávily paracetamolem. Případů přibývá

Čtyři děti na Slovensku se úmyslně otrávily paracetamolem. Případů přibývá
Národní ústav dětských chorob v Bratislavě Zdroj: Profimedia / TASR

Na urgentním příjmu v bratislavské nemocnici v průběhu minulého týdne přijali hned čtyři děti, které se úmyslně otrávily paracetamolem. Tři musely zůstat hospitalizované. Již dříve se lékaři setkávali s úmyslnými otravami paracetamolem u dětí, poslední dobou ale podle nich těchto případů přibývá.

Na zvýšený počet otrav dětí léčivy v uplynulých dnech upozornil na facebooku bratislavský Národní ústav dětských chorob. "Na oddělení urgentního příjmu jsme přijali během minulého týdne čtyři úmyslné intoxikace léky obsahujícími paracetamol, případně v kombinaci s jinými léky," uvedl ústav.

Tři děti v akutním stavu byly po ošetření v nemocnici hospitalizované, jedno bylo propuštěné domů. Věk dětí nemocnice neupřesnila, ani jejich pohlaví. Otravy léků s cílem úmyslně si ublížit lékaři zaznamenávají už u dětí od 12 let. Případů navíc přibývá. V minulosti se setkávali zhruba s jedním případem měsíčně, kdy se dítě pokusilo schválně otrávit paracetamolem.

"Intoxikace paracetamolem je nebezpečná v tom, že na začátku nemusí být přítomné žádné symptomy. K jejich rozvoji může dojít až po 24 hodinách, což je moment, kdy játra mohou být už trvale poškozena," vysvětlil lékař z urgentního příjmu Jakub Gécz.

Související obsah

​Příznaky, které provázejí otravu paracetamolem, jsou většinou gastrointestinální, tzn. bolesti břicha, nevolnost, zvracení. Někdy děti dokonce užívají toto léčivo v kombinaci s jinými látkami, například kofeinem, který také může způsobit otravu. Děti poté pociťují závratě, křeče, bušení srdce nebo mají poruchy vědomí. 

Důvody úmyslných otrav nemocnice neupřesnila. Podle zpravodajského webu tvnoviny.sk by se mohlo jednat o výzvu ze sociálních sítí. Ve Velké Británii totiž v roce 2015 policie vyšetřovala výzvu, která vedla děti k otravám paracetamolem s cílem dostat se do nemocnice.

Mezi léky obsahující paracetamol patří typicky Paralen nebo Panadol, dále je paracetamol také jednou ze složek v lécích Acifein, Coldrex nebo Migralgin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz