Zahraničí

Británie zabavila miliardovou jachtu. Panuje okolo ní množství záhad

Británie zabavila miliardovou jachtu. Panuje okolo ní množství záhad
Jachta Phi | Zdroj: Profimedia

Na jachty ruských miliardářů se v rámci sankcí zaměřila také Velká Británie. Ostrovní stát ve svých vodách zabavil luxusní loď Phi, která má patřit ruskému miliardáři. Jachtu ovšem obklopují tajemství. Není totiž zcela jasné, komu vlastně patří.

Úřady Velké Británie zabavily luxusní jachtu Phi, která se nacházela v britských vodách. Důvodem pro zabavení byly sankce namířené proti Rusku. Cena jachty, dlouhé 58 metrů, se odhaduje na miliardu korun.

Loď však na první pohled s Ruskem nic nespojuje. Podle BBC News je jachta registrovaná v ostrovním státě Karibiku Svatý Kryštof a Nevis, pluje však pod vlajkou Malty. Jachtu Británie poprvé identifikovala jako ruskou 13. března, se zabavením ale čekala až doteď.

Související obsah

Tajnosti panují i okolo osoby, která má jachtu vlastnit. I když se údajně jedná o ruského oligarchu, jeho totožnost zatím není známa. Své vazby na jachtu totiž údajně velmi důkladně skryl. Neznámý miliardář navíc nemá být jeden z těch, které Británie na sankční seznam doposud zařadila.

Ministr dopravy Velké Británie Grant Shapps však prohlásil, že má jít o blízkého spolupracovníka Vladimira Putina. "Loď v tuto chvíli nikam nepopluje. Lidé, kteří zbohatli díky Putinově režimu, nemohou takovéto lodě beztrestně přivézt do Londýna či Británie," sdělil ministr Shapps.

Související obsah

Británie není první zemí, která ruským miliardářům zabavila jachty. Už krátce po vyhlášení sankcí přišli o svá luxusní plavidla oligarchové, kteří kotvili v Německu a ve Francii. O své lodě tak přišel například podnikatel Ališer Usmanov nebo šéf ropné společnosti Rosněft Igor Sečin.

Kvůli protiruským sankcím přicházejí někteří oligarchové o majetek:

 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz