Péče o ukrajinské uprchlíky začíná zatěžovat zdravotní systém v Česku. Pediatři příval malých pacientů ne všude zvládají, začínají proto vznikat speciální nemocniční ambulance pro malé děti.
V Brně vznikla první dětská ukrajinská ambulance ve fakultní nemocnici. Už teď tam docházejí děti uprchlíků, které mají například onkologická onemocnění. Ambulance pro dospělé uprchlíky už otevřely všechny fakultní nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví a přidávají se i velké krajské nemocnice. Ukrajinci se tam domluví v rodném jazyce a dostanou nezbytnou lékařskou péči.
"U Ukrajinců je trošku problém, že některé léky u nás vlastně neznáme, takže musíme často zjišťovat, co to vůbec je," vysvětluje situaci praktický lékař Cyril Mucha.
Související obsah
U dětí je situace komplikovanější, protože pediatři mají plné stavy a další pacienty už často nemohou přijímat do dlouhodobé péče. Na Moravě je situace nejhorší v oblasti Znojemska, kde starší lékaři odcházejí do důchodu a mladých je pořád málo. "Nás tam moc není, že jo, v tom regionu vesnickým," říká praktický lékař Ivo Procházka.
Po vzoru brněnské dětské nemocnice proto budou muset i další zařízení otevírat ambulance pro dětské pacienty ze zahraničí.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz