Zajímavosti

Evropský parlament chce zatočit s dezinformacemi! Objevují se stále častěji

Evropský parlament se snaží bojovat s dezinformacemi, které se čím dál častěji objevují třeba na sociálních sítích. Podle zprávy, kterou vydal speciální výbor, by rozhodování o tom, zda jde o dezinformace, mělo být na nezávislých soudech.

Bez cenzury, ale s jasným postihem pro ty, kteří chtějí ohrožovat demokratické instituce. O to se snaží speciální výbor INGE. Vyhodnocování prý nemá být na politicích ani organizacích, ale na nezávislých soudech. I naše vláda ale prý může v boji proti dezinformacím pomoci.

"Já si myslím, že kromě těch dlouhodobých věcí jako práce na nějakém kvalitním zákoně podloženém experty a roky práce Evropského parlamentu, tak ministři a vláda, která má největší dosah, by se měli věnovat dezinformacím na svých sociálních sítích. Jasně by měli označit dezinformaci a uvést zdroj, proč tomu tak je. Myslím si, že je to povinnost nás všech, abychom informovali o tom, jak to skutečně je, aby se nevzedmula nějaká nenávist vůči lidem prchajícím z války," má jasno europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Související obsah

K boji proti dezinformacím by podle ní měla pomoci i legislativa. "Jsou tam nějaká dlouhodobá opatření, jako je třeba mediální gramotnost, zvyšování informovanosti obyvatel a samozřejmě zvyšování důvěryhodnosti institucí i vlády, což je i na ní. Pak nějaké ty systémovější, například nastavení práce se sociálními sítěmi a co nejvíce nezávislé ověřování faktů a příspěvků," doplnila Gregorová.

Zpráva speciálního výboru pro Evropskou komisi (EK) představuje odrazový můstek pro představení konkrétních legislativních návrhů.

Natálie Chocholoušová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz