Zahraničí

Orbán drtivě vyhrál maďarské volby, udržel ústavní většinu

Maďarský premiér Viktor Orbán s jasnou převahou zvítězil v nedělních parlamentních volbách a bude vládnout zemi ve čtvrtém čtyřletém volebním období v řadě. Jeho strana Fidesz získala s podporou Křesťanských demokratů po sečtení všech hlasů téměř 54 procent.

Společná kandidátka opozice dostala necelých 34 procent hlasů. Do parlamentu se s několika mandáty dostane poprvé krajně pravicová nacionalistická strana Naše vlast a další tři menší strany.

Vládnoucí Orbánova strana si nejen udržela ústavní většinu, ale co do počtu hlasů od minulých voleb dokonce posílila. Vítězství hodnotí pozorovatelé jako drtivé. Orbán už přednesl vítězný projev, podle něj se podařilo ubránit nezávislost a svobodu Maďarska.

Dvoučlenná koalice stran Fidesz a KDNP byla hlavním favoritem maďarských parlamentních voleb. Strany Fidesz-KDNP jsou od roku 2010 většinovou vládní koalicí, v jejímž čele stojí premiér Viktor Orbán.

Související obsah

Jejich vyzyvatelem bylo společenství opozičních stran s názvem V jednotě za Maďarsko. Uskupení tvoří strany Demokratická koalice, MSZP, Jobbik, Politika může být jiná, Dialog za Maďarsko a Momentum.

V Maďarsku žije přibližně 8,2 milionu voličů, kteří volili od nedělní šesté hodiny ráno až do sedmi do večera. Voleb se mohlo zúčastnit také přibližně 456 tisíc maďarských občanů žijících v zahraničí. 

Podle odhadů maďarské veřejnoprávní televize vyhrál ve volbách Viktor Orbán:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz