Zahraničí

Po havárii helikoptéry Kellner žil. Záchrana byla opožděná

Po havárii vrtulníku na Aljašce minulý rok ještě český podnikatel Petr Kellner žil. Jeho záchrana ale byla podle soudních dokumentů opožděná. Záchranáři totiž dostali zprávu o havárii až dvě a půl hodiny po pádu.

Havárií vrtulníku, kterým letěl český podnikatel Petr Kellner, se zabývají americké soudy. Podle dokumentů z vyšetřování byli po pádu helikoptéry Kellner i heli-ski průvodce Gregory Harms naživu. Jejich záchrana byla opožděná, informoval portál adn.com.

Po pádu totiž vrtulník nevyslal automatický nouzový signál. Nikdo tedy záchranáře o havárii včas neinformoval. Informaci dostali až dvě a půl hodiny po nehodě. Na místě našli jediného přeživšího, českého snowboardistu Davida Horvátha. Toho vyprostili až šest hodin po pádu.

Související obsah

Americká Národní rada pro bezpečnost dopravy momentálně prošetřuje příčiny nehody i důvod, proč informace o ní přišly tak pozdě. Helikoptéra totiž spadla v 18:35 tamního času, první informace o pádu ale přišly až v osm hodin večer, když se nevrátila na základnu. O pohřešování vrtulníku dostali záchranáři informace až v 21:10 tamního času. Zpráva z vyšetřování ale podle webu adn.com vyjde až ke konci roku.

Podle vyšetřovatelů letěl vrtulník nad ledovcem Knik nízko a hledal místo pro přistání. Následně havaroval. Soudní dokumenty neuvádí, zda by Kellner a Harms přežili, pokud by záchrana byla rychlejší.

Související obsah

Podnikatel Petr Kellner byl nejbohatším Čechem. Americký časopis Forbes jej pravidelně zařazoval mezi nejbohatší lidi světa. Jeho majetek v roce 2020 odhadoval na asi 373 miliard korun. Na Aljašce zemřel 27. března minulého roku ve věku 56 let.

Petr Kellner byl majoritním vlastníkem PPF Group, pod kterou spadá i TV Nova.

Nehoda vrtulníku s Kellnerem: Stroj padal po svahu stovky metrů, uvedl úřad (3/2021)

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz