Zahraničí

Stovky vojáků míří na Slovensko. Jednotce NATO budou velet Češi

První stovky českých vojáků už jsou na cestě na Slovensko. Jejich úkolem bude chránit před případným útokem východní křídlo Severoatlantické aliance. Mnohonárodnostní jednotce, která má přibližně 2 100 vojáků, budou velet právě Češi.

Výsadkáři vyrazili z chrudimských kasáren na Slovensko přesně v osm hodin ráno. Těžká technika, vozy kajman a náklaďák převážející nezbytný materiál a zbraně včetně například minometů nebo tarasnic jedou v několika konvojích v přibližně hodinových rozestupech.

Za úkol mají vybudovat nejen základnu na středním Slovensku, ale také pozice poblíž slovensko-ukrajinské hranice. "Byli jsme v konfliktech nízké intenzity, nyní to je už střední intenzita, to znamená mezi státy," poznamenal zástupce velitele 43. výsadkového pluku Ivo Zelinka.

Související obsah

"Co se týká výsadkářů, je to zhruba 250 lidí, několik desítek kusů techniky, materiál a veškerá výzbroj k vedení bojové činnosti," vysvětlil náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Celé mnohonárodnostní jednotce přibližně o 2 100 mužích budou velet právě Češi. Nyní jsou na cestě jednotky takzvané rychlé reakce, tedy právě chrudimští výsadkáři. Po několika měsících by je měla vystřídat motorizovaná jednotka s vozy Pandur.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz