Zahraničí

Zpěvák Ed Sheeran není plagiátorem. Rozhodl o tom soud

Britský zpěvák Ed Sheeran vyhrál soud o plagiátorství. Jeho kolega Sami Switch, rovněž z Velké Británie, tvrdil, že okopíroval část jeho písničky. Soud ale teď rozhodl, že Sheeran ani úmyslně, ani podvědomě, nic z jeho písně nepřevzal.

Hit, který znají miliardy lidí po celém světě. Shape of You je nejúspěšnější písničkou zpěváka Eda Sheerana. Zpěvák Sami Switch ale Sheerana nařknul z toho, že část písně okopíroval. Připadalo mu, že kousek nahrávky, ve kterém Sheeran zpívá Oh why, v překladu Ach proč, je až nápadně podobný tomu, co sám vydal o dva roky dříve.

Podle Sheerana jsou podobné soudy zbytečné, ale v hudební branži čím dál tím častější. Mnohdy se navíc stává, že se interpreti mimosoudně vyrovnají, protože jim to ušetří čas i peníze vynaložené za právníky a soudní výlohy. Jenže pak si zbytečně kazí své renomé, i když reálně neudělali nic špatně.

"Hudební průmysl to ničí. Not a akordů se v popové muzice používá omezené množství. A k náhodě může dojít, když se každý den zveřejní 60 tisíc nových písní," uvedl Ed Sheeran.

Související obsah

Kdo ale soud nevyhrál, to byla slavná popová zpěvačka Katy Perry. V roce 2019 po pěti letech prohrála soudní spor o svůj hit Dark Horse. Porota v Los Angeles se tehdy shodla na tom, že Katy Perry ukradla hit zpěvákovi Marcusu Grayovi, který vystupuje pod uměleckým jménem Flame. Melodie se podle poroty jednoznačně shodovala.

Soud se táhl od roku 2014, teprve minulý měsíc ale definitivně skončil. Zúčastnění se totiž přeli o to, zda má poškozená strana dostat od zpěvaččiny nahrávací společnosti odškodné ve výši 60 milionů korun. Soud ale nakonec uznal, že zpěvákovi nevznikla žádná materiální škoda. Album s písní Joyful Noise bylo dokonce nominováno na Grammy.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz