Domácí

ČR poslala Ukrajině 150 tisíc balení léků. Mají pomoci od bolesti i chronicky nemocným

Na 150 tisíc balení léků vyjelo ve čtvrtek humanitárním kamionem z Prahy na pomoc Ukrajině. Jedná se o léky na bolest nebo k léčbě chronicky nemocných pacientů.

Léky za 2,6 milionu korun mají namířeno do polského centrálního skladu. Ten je pro zdravotnickou pomoc určený. Poté si náklad převezmou Ukrajinci na hranicích a zamíří do Kyjeva.

Tamní úřady požádaly o léky k léčbě chronických pacientů nebo šokových stavů. Nakládání humanitární pomoci se účastnil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Poděkoval farmaceutickým firmám, které léčiva darovaly.

Čeští pacienti se podle nich nemusejí obávat, že by léky chyběly na trhu nebo že by byla ohrožená jejich dostupnost.

Související obsah

​V pořadí jde o čtvrtý kamion se zdravotnickou pomocí. Dohromady se jedná o 720 tisíc balení léků za výrobní cenu 30 milionů korun. "Ty léky vychází z požadavků ukrajinské strany. Ta vždy předkládá jasnou představu, co jim chybí a kde to potřebují," vysvětlil Válek.

Naposledy jednání mezi českou a ukrajinskou stranou probíhalo prostřednictvím telefonického rozhovoru tento týden. Do země míří dvě kategorie léků. "Vycházejí z toho, že je tam válečný konflikt a jsou tam zranění, kteří mají krvácení a úrazy. Tedy jsou to léky na bolesti, záněty a související s různými krvácivými stavy. A pak jsou to léky pro ty, kteří mají chronické onemocnění, také je musíme řešit," vysvětlil ministr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz