Zajímavosti

Lidé mohou získat předměty ze slavné lodi Titanic, i deku přeživší

Lidé mohou získat předměty ze slavné lodi Titanic, i deku přeživší
Do dražby jdou věci přeživších z Titaniku. Zdroj: BLOOMFIELD AUCTIONS

V pátek 15. dubna uběhlo 110 let ode dne, kdy se potopil slavný Titanic. Na konci měsíce proběhne v severoirském Belfastu nedaleko loděnice Harland and Wolff dražba, v jejíž nabídce budou i osobní předměty přeživších. Zájemci si budou moci koupit třeba pohlednici jedné z cestujících Elsie Bowermanové nebo deku, kterou měla na lodi slavná Molly Brownová.

"Nepotopitelná" Molly Brownová. Tuto přezdívku si milionářka vysloužila nejen tím, že přežila zkázu Titaniku, ale zejména svou dobrotivostí, kterou v osudnou noc na 15. dubna 1912 projevila.

Brownová na Titaniku cestovala první třídou a dostala se do záchranného člunu číslo 6. Ve slavném filmu Jamese Camerona z roku 1999 byla herečkou Kathy Batesovou ztvárněna jako žena, která nabádala ze záchranného člunu k pomoci dalším lidem. Ve skutečnosti pomáhala s organizací evakuace už na palubě. Bojovala i za záchranu cestujících z nižších tříd, na které bohatí nebrali ohled.

Právě s postavou Molly Brownové je spojená velká část předmětů, které budou součástí dražby, informuje portál BBC. "Budeme dražit například vyšívanou deku společnosti White Star Line, kterou měla paní Brownová na palubě. V nabídce bude také gravírovaná krabička na drobnosti, kterou dostala od svého manžela po tragédii v New Yorku," oznámil Karl Bennett, ředitel společnosti Bloomfield Auctions, která má aukci na starost.

​Součástí dražby bude i medaile Řádu čestné legie, kterou Molly udělili Francouzi za její charitativní úsilí během první světové války. Dále dopisy herci Errolu Flynnovi nebo třeba pohlednice Elsie Bowermanové, která byla na stejném záchranném člunu jako Molly. Zájemci mohou získat také její kostkovaný kapesník nebo balíček hracích karet.

Alfred Evans byl jedním z hlídačů Titaniku, který měl službu v noci, kdy došlo k potopení. "Máme holicí strojek, který mu patřil, s nápisem 'Oceanic 1911'," uvedl Bennett. "Tato aukce bude fantastickou příležitostí vlastnit něco z jedné z nejkrásnějších a nejslavnějších lodí, které kdy byly vyrobeny," dodal.

Dražba vybraných předmětů proběhne 26. dubna ve východním Belfastu nedaleko místa, kde byla slavná loď postavena, tedy poblíž loděnice Harland and Wolff. Zájemci se mohou hlásit i on-line. V aukci budou kromě pozůstalostí z Titaniku i předměty z jiných lodí, třeba lehátko z paluby Lusitanie, kterou v roce 1915 potopila německá ponorka.

Plavidlo White Star Line bylo jedním z nejluxusnějších, jaké kdy bylo do roku 1912 postaveno. Přestože bylo popisováno jako nepotopitelné, loď ztroskotala hned při své první plavbě do New Yorku, když 14. dubna chvíli před půlnocí narazila na ledovec. Titanic zmizel pod hladinou 20 minut po druhé hodině v noci na 15. dubna. Více než 1 500 lidí zemřelo, zachránit se jich podařilo jen zhruba 700.

Podívejte se na záběry Titaniku, zveřejněné v roce 2021:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz