Zahraničí

Svět je zděšen útokem na uprchlíky na nádraží. Rusové jsou jako teroristé, vzkázali Češi

Svět je zděšen útokem na uprchlíky na nádraží. Rusové jsou jako teroristé, vzkázali Češi
Útok v Doněcké oblasti |

Ruská armáda má mít na svědomí další hrůzný čin. Na nádraží v ukrajinském Kramatorsku se pohybovali civilisté, kteří čekali na evakuaci. Mezi ně však přiletěla raketa, která zabila nejméně 50 civilistů, z toho 5 dětí. Svět je útokem zděšen. České ministerstvo zahraničí přirovnalo chování Rusů k tomu, jak postupovali teroristé.

Rusové na Ukrajině neubírají na krutosti. V pátek dopadla na nádraží v Kramatorsku raketa, která zabila podle šéfa Doněcké oblasti minimálně 50 lidí. Mezi mrtvými je i pět dětí. Na troskách rakety je dokonce vidět nápis "Pro děti".

O útoku na svém telegramovém účtu informovaly ukrajinské dráhy. "Na nádraží v Kramatorsku dopadly dvě rakety. Na místě jsou oběti," uvedly. "Téměř 100 osob utrpělo zranění různého stupně závažnosti. Ruští nelidé se svých metod nevzdávají," napsal na instagramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

​Kremlem ovládaná média se dokonce k útoku hlásila a prezentovala ho jako úspěšné sestřelení vlaku s municí ukrajinských vojáků. "Když se začaly objevovat zprávy o civilních obětech, Rusové začali obviňovat Ukrajinu," napsal německý novinář Julian Röpcke.

Rusko tedy odmítá prohlášení ukrajinských úřadů o tom, že by se jeho ozbrojené síly zapojily do ostřelování Kramatorsku. "Zde je třeba se zaměřit především na vyjádření ministerstva obrany, které vylučuje použití této rakety našimi ozbrojenými silami. Naše ozbrojené síly tento typ střely nepoužívají," řekl mluvčí Dmitrij Peskov. Analytici ale podle BBC uvedli, že stejný typ – Točka-U – se objevil na záběrech zveřejněných na sociálních sítích na vozech v ruských kolonách.

Související obsah

​Ohlasy z celého světa na sebe nenechaly dlouho čekat. K útoku se vyjádřil například Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. "Jedná se o další pokus o uzavření únikových cest pro ty, kteří utíkají před touto bezdůvodnou válkou, a o způsobení lidského utrpení," napsal Borrell.

Vyjádřil se i Evropský komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. "Další podlý, vypočítavý a zbabělý čin. Ale každý zločinec bude postaven před soud. Zaplatíte za to. Sláva Ukrajině!" dodal eurokomisař.

Dalšími, kdo odsoudili ruský útok, jsou belgický politik Guy Verhofstadt a italský politik Alessandro Zan. "Úplné sankce, úplné embargo!" vyzývá Verhofstadt. Podle Zana je tento útok potvrzením toho, že je Putin zločinec s krví na rukou. 

S vyjádřením přišlo i české ministerstvo zahraničí. "Raketový útok na nádraží v Kramatorsku, který mířil na rodiny s dětmi čekajícími na evakuaci, je dalším odporným zločinem. Rusko už nezakrývá, že záměrně vraždí civilní obyvatelstvo. Ruské chování se nijak neliší od teroristických organizací. Za své jednání ponese následky," napsalo na twitteru v češtině i v ruštině.

Ruská armáda zaútočila raketami na nádraží v ukrajinském Kramatorsku v Doněcké oblasti:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz