Domácí

Jen jedna smogová situace za celou zimu! Ovzduší v Česku se zlepšilo

Jen jedna smogová situace za celou zimu! Ovzduší v Česku se zlepšilo
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Kvalita českého ovzduší se v posledních letech zlepšuje. Za končící topnou sezonu musel Český hydrometeorologický ústav vyhlašovat smogovou situaci pouze jedenkrát. Za zlepšením ovzduší jsou snižující se emise, ale i pandemie covidu-19.

V Česku se už několik let zlepšuje kvalita ovzduší. To potvrzuje i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který během končící topné sezony vyhlásil pouze jednu smogovou situaci.

"Po dobu celé zimní sezony 2021/2022 byla vyhlášena pouze jedna smogová situace, a to v prosinci (o zimních prázdninách) v Moravskoslezském kraji," uvedla mluvčí ČHMÚ Monika Hrubalová.

Poslední roky přinesly vůbec největší zlepšení ovzduší. "Rok 2021 byl z hlediska kvality ovzduší velmi příznivý. Koncentrace látek znečišťujících ovzduší dosáhly v roce 2021 nejnižších až druhých nejnižších hodnot během posledního desetiletí," řekla Hrubalová a dodala, že lepší byla pouze minulá zimní sezona.

Související obsah

Na trvale zlepšující se kvalitu vzduchu má vliv mnoho aspektů. V posledních letech, v době pandemické, jsme byli svědky toho, jak se zlepšuje například kvalita vodních toků, které nebyly tolik zatěžované průmyslem.

"Relativně nízké koncentrace znečišťujících látek lze přisoudit pokračujícímu poklesu emisí díky již realizovaným opatřením pro zlepšení kvality ovzduší, příznivým meteorologickým podmínkám a příznivějším rozptylovým podmínkám. V důsledku opatření proti šíření koronaviru a následného snížení intenzity dopravy lze předpokládat pokles emisí, zejména oxidů dusíku," dodala.

V Brně vypli veřejné osvětlení. Úroveň světelného smogu zůstala vysoká

Podívejte se, jak to vypadalo v Brně, když kvůli smogu vypli veřejné osvětlení (25/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz