Zahraničí

Francie se připravuje na volby. Horkými kandidáty jsou Macron a Le Penová

Francie se připravuje na první kolo prezidentských voleb, které proběhne v neděli 10. dubna. Kandidátů je hned 12, přičemž podle průzkumů má největší šanci současná hlava státu Emmanuel Macron. V Paříži je i reportérka TV Nova Háta Sassmanová, která popsala, jaká tam aktuálně panuje atmosféra.

"V hlavním městě zatím předvolební napětí cítit není. Nebo alespoň v těch částech, kam jsme měli možnost se zatím podívat," popsala situaci na místě reportérka. Je možné, že se atmosféra ještě vyostří v sobotu, tedy v předvečer prvního kola voleb.

Do těch jde bojovat o hlasy voličů dvanáct kandidátů. Jako favority průzkumy označují současnou hlavu státu Emmanuela Macrona, ale také krajně pravicovou Marine Le Penovou. Právě oni by se prý mohli utkat ve druhém kole na konci dubna.

Související obsah

​A pokud tahle situace nastane, mohla by zvítězit právě Le Penová. Macronovi preference totiž klesají, jeho soupeřka za ním ztrácí jen asi pět procent a ve druhém kole by ji mohli podpořit voliči Jeana-Luci Mélenchona, tedy v pořadí třetího nejsilnějšího zájemce o Elysejský palác.

Současné hlavě státu Francouzi vyčítají hlavně údajný nezájem o volby. Velmi pozdě se totiž zapojil do kampaně a vynechal také televizní debaty. Hlavně proto, že se na diplomatické úrovni velmi angažuje kolem války na Ukrajině.

Do výsledků voleb velice pravděpodobně kromě války promluví i pandemie koronaviru, ale také současný růst cen, který Francii trápí. Televize Nova bude v Paříži volby celý víkend sledovat.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz