Ekonomika

Hrozí, že si připlatíme v e-shopech. Prudce totiž zdražují obaly

Velké zdražování zasáhlo také obalové materiály. Ty by tak mohly být i dražší než obsah, který mají chránit při transportu. Firmy se proto snaží najít řešení, jak spotřebu obalů omezit.

Krabice, fólie, obaly i kancelářské potřeby. Oproti loňskému roku za tyto položky lidé zaplatí až o polovinu více.

"Podle našich dat vzrostly ceny u všech obalových materiálů v řádech nižších desítek procent," řekla TV Nova mluvčí společnosti Alza.cz Daniela Chovancová.

Pavla Hoblíková ze společnosti Mall.cz dodala, že rostly náklady na celý obalový sortiment. "Od palet přes bublinkové a stretchové folie až po kartonové krabice," doplnila.

Za zdražováním stojí hlavně rostoucí ceny energií, pohonných hmot a surovin. Firmy, které dodávají zákazníkům zboží, se tak potýkají s vyššími náklady na výrobu obalových materiálů.

Související obsah

​"My jsme zatím schopni tento nárůst našich nákladů absorbovat a my ostatně balné zákazníkům vůbec neúčtujeme," dodala mluvčí Alzy Chovancová.

Firmy se tento problém snaží řešit tak, že přizpůsobují obaly typům dopravy. Například doručení na výdejní místo výrazně sníží náklady na obalový materiál.

"Pokud si zákazník nechá zboží doručit na naše výdejní místo, tak zboží nijak nebalíme, zákazník si ho pak při převzetí může zkontrolovat," uvedla mluvčí Mall.cz Hoblíková.

Podle ekonomů se nyní sčítá pandemická i válečná inflace, kvůli kterým mohou být ceny obalů vyšší až o 15 procent.

Související obsah

​"V tuto chvíli zdražují všechny výchozí suroviny, jak celulóza, tak plasty. Je to samozřejmě špatná zpráva, protože obalové materiály budou zdražovat ty koncové produkty," upozornil ekonom ze společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Některé firmy se kvůli situaci na Ukrajině potýkají s nedostatkem materiálů. Řešením by tak mohlo být opakované využití kartonových krabic a různých papírových obalů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz