Zahraničí

Volby ve Francii budou napínavé. Macronovi na paty šlapou dva kandidáti

Francii čeká už v neděli první kolo prezidentských voleb. Do boje o Elysejský palác vyráží hned dvanáct kandidátů. A podle předvolebních průzkumů jsou nejméně dva z nich v těsném závěsu za současným prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle odborníků to bude napínavé. Někteří obyvatelé Paříže neměli ještě ani v sobotu jasno o tom, komu dají hlas.

Nevýrazná volební kampaň i očekávaná nízká volební účast. To jsou faktory, které by mohly výrazně zamíchat kartami v blížících se francouzských prezidentských volbách. Pařížský důchodce Paul reportérce TV Nova vysvětlil, proč podle něj Francouzi nemají zájem k urnám dorazit.

"Můžete si vybrat mezi hlupákem, neupřímným kandidátem a nesympatickým kandidátem. Mezi těmihle musíte zvolit, pro koho budete hlasovat. Moc z těch možností nadšený nejsem," svěřil se.

Související obsah

​Předvolební průzkumy nyní favorizují současného prezidenta Emmanuela Macrona a krajně pravicovou Marine Le Penovou. Do druhého kola má prý šanci se podívat i kandidát momentálně na třetí příčce Jean-Luc Mélenchon. Toho podporuje hlavně pracující nižší třída, ale také studenti.

Ačkoliv se volební místnosti ve Francii otevřou už v neděli ráno, někteří obyvatelé Paříže ještě v sobotu nevěli, komu svůj hlas dají. To je i případ Patricie, kterou štáb TV Nova zastihl cestou z obchodu s oblečením, kde pracuje. "Ve Francii je to teď složité. Potřebujeme velkou změnu. Ale ještě nevím, koho vlastně budu volit," sdělila.

Podle oslovených Francouzů je země zkrátka tak trochu na křižovatce. Kandidáti s největšími šancemi se totiž neshodují v názoru na Evropskou unii, migraci a například ani v otázce daní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz