Domácí

Kde by mohla být v ČR základna NATO? Ministr Jurečka zmínil dvě města

Základna Severoatlantické aliance (NATO) by teoreticky mohla být spíše ve východní části České republiky. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na CNN Prima News. Zmínil Přerov či Mošnov.

Ministr Jurečka v neděli nastínil, že případná základna NATO by mohla být ve střední či východní části České republiky. Zmínil Přerov a Mošnov. Mluvil ale pouze teoreticky, téma ještě musí probrat kabinet.

"Budeme o tom jednat na vládě. Musíme to udělat na základě široké diskuze v parlamentu," řekl Jurečka k možné americké vojenské přítomnosti v Česku. Později odpoledne na twitter napsal, že "diskuze nezačala, ale jedno je jasné, Česká republika musí posílit svoji bezpečnost doma i v regionu střední Evropy".

Související obsah

"Základna NATO na našem území je jednou z možností, máme i lokality, které by bylo možné využít. Naše bezpečnost bude prioritou," dodal Jurečka. Druhý host pořadu Partie, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), zastává názor, že diskuze o případné základně na našem území je potřebná.

"Pokud se Putinovské Rusko nezmění, nemáme moc jiných možností. Takové agresi se lze ubránit jen tímto způsobem," uvedl Vondrák na twitteru. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je taková diskuze na delší dobu.

Související obsah

"Debaty o něčem takovém, jako je základna, vyžadují celou řadu kroků před tím, není to jen rozhodnutí vlády, musely by to schválit obě komory parlamentu. Ale musíme hledat všechny cesty, jak zajistit bezpečnost našich občanů," řekl v Televizních novinách TV Nova premiér Petr Fiala (ODS).

​Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Jana Šafaříka (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) by "základna NATO Přerovu slušela". "Jsem hrdý, že jako ČR můžeme být spolehlivý partner našim spojencům. Díky, ministře Jurečko," uvedl na twitteru.

Související obsah

Kladně se k umístění základny na území Česka vyjádřila i senátorka Miroslava Němcová (ODS). "Byla jsem a budu pro americkou vojenskou základnu v ČR. Jsme součástí NATO a mít spojence co nejblíže je významné posílení obrany naší země proti zločinnému ruskému agresorovi," napsala Němcová.

Podobně smýšlí i senátor Jiří Drahoš. "Vítám, že vláda chce co nejdříve otevřít debatu o umístění americké základny na našem území. Válka na Ukrajině nám ukazuje, že pro ochranu před agresivním Ruskem musíme udělat maximum možného," uvedl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce téma americké základny v Česku řešit už po Velikonocích. Na pracovní cestě v USA se má setkat se svým protějškem Lloydem Austinem. "V rámci bilaterální schůzky chci otevřít i toto téma. Můžeme jít cestou dohody, jakou šlo Slovensko," řekla Deníku N. Američtí vojáci budou na Slovensku využívat dvě základny –⁠ Malacky a Sliač.

K tématu se vyjádřil v Televizních novinách i premiér Petr Fiala:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz