Zahraničí

Je rozhodnuto. Ve Francii jdou do 2. kola prezidentské volby Macron a Le Penová

Sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb ve Francii je u konce. Vyhrál nynější prezident Emmanuel Macron, do druhého kola postupuje spolu s Marine Le Penovou.

Ve Francii se v neděli v osm večer uzavřely volební místnosti a začaly se sčítat hlasy. Podle výsledků získal současný prezident Emmanuel Macron 27,84 % hlasů. Jeho vyzývatelkou ve druhém kole bude Marine Le Penová, pro kterou se vyslovilo 23,15 % voličů. Za nimi je pak Jean-Luc Mélenchon s 21,95 %.

Původně se uváděla podstatně nižší účast než v předcházejících volbách v roce 2017. K 17. hodině přišlo k urnám 65 procent voličů, což bylo o zhruba čtyři procentní body méně než u předchozích voleb. Podle finálních výsledků přišlo 73,69 % voličů,

Související obsah

Někteří Francouzi ještě v sobotu přiznávali, že nevědí, komu svůj hlas dají. Žádný kandidát pro ně totiž nebyl úplně ideální, Francouzům se také nelíbila velmi nevýrazná předvolební kampaň.

Už předvolební průzkumy ukazovaly, že největší šanci na postup do druhého kola mají Macron a krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová. Dá se očekávat, že až se tito dva opravdu utkají na konci dubna, bude to mezi nimi mnohem těsnější souboj než v roce 2017, kdy Macron porazil Le Penovou výsledkem zhruba 66 procent hlasů ku 33. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz