Naše Česko

Vědci vyvinuli průlomové solární panely. Elektřinu vyrábí i v noci

Vědci vyvinuli průlomové solární panely. Elektřinu vyrábí i v noci
Solární panely Zdroj: Profimedia

Tým vědců z americké Stanfordovy univerzity vyvinul nový druh solárních panelů. Ten dokáže vyrábět elektřinu i v noci. Zvládá to díky nočnímu infračervenému záření.

Nový typ solárních panelů dokáže vyrábět elektřinu i v noci. Vynalezli ho vědci ze Stanfordovy univerzity a své závěry publikovali ve vědeckém magazínu Applied Physics Letters.

Toto zařízení je ve dne jako jakákoli jiná solární elektrárna. V noci ale začne fungovat v zásadě naopak.

Do konvenčního panelu totiž výzkumníci zapojili termoelektrický generátor. Ten využívá rozdílu teploty mezi vzduchem a solárním panelem. "Zařízení tak využívá teplo, které jde ze země do vesmíru," upřesnili vědci. V noci takto vyrobili 50 mW/m2 elektřiny.

Související obsah

Tým, který model vyvinul, uvedl, že k jeho výrobě použil obyčejné levné materiály. Mohl by tedy být doplněn do současných solárních panelů a použit na odlehlých místech, kde jsou omezené zdroje energie. "Žádná ze součástek nebyla vyrobena speciálně pro tento účel," upozornil jeden z vědců Shanhui Fan.

Kvůli válce na Ukrajině se začíná diskutovat o větším využívání solárních panelů po celém světě, informovala stanice NPR. "Tváří v tvář globálním nejistotám v zásobování musíme zvýšit produkci čisté energie a zbavit se energetické závislosti na nepřátelských národech," vyzvala například pro televizi CNBC šéfka Asociace solárního energetického průmyslu Abigail Hopperová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz