Naše Česko

Nesahejte na zajíčky, zabíjí je to. Ochránci zvířat zuří kvůli chování Čechů

Záchranným stanicím začíná krušné období, co se týče mláďat divoké zvěře. Už přijaly více než 160 savčích mláďat a další stovky budou následovat v nejbližších dnech. Nyní převládají veverčata a zajíčci. A právě zajíčci ve stanicích končí zcela zbytečně.

Nastává období mláďat, a záchranné stanice tak mají plné ruce práce. Velmi často se k nim ale dostávají mláďata, která jsou v pořádku a pomoc ošetřovatelů vůbec nepotřebují. Během prvních tří měsíců tohoto roku lidé přinesli do záchranných stanic už přes sto novorozených zajíčků, na které by se nemělo sahat. 

"Přes veškerou péči odborníků polovina takových zajíčků ve stanici nepřežije. Na zajíčky se prostě nesahá," varuje důrazně Petr Stýblo za Český svaz ochránců přírody s tím, že v minulém roce ze 414 zajíčků přinesených na stanici zbytečně 207 nepřežilo.

Související obsah

​Lidé je nalezli opuštěné, jenže právě tak to v přírodě chodí. "Příroda to tak zařídila, že první dny života jsou zaječí mláďata osamocena a máma je navštěvuje pouze krátce, aby je nakojila," vysvětluje Stýblo. I když na ně sáhnete nebo je olízne pes, měli byste je podle ošetřovatelů nechat na místě. 

"Není tak úplně pravda, že by je pak matka nepřijala. A pokud takový zajíček leží na nevhodném místě, kde hrozí, že si ho všimne někdo nepoučený, lze ho opatrně o pár metrů přesunout pomocí větví, lopaty či uchopením přes hrst trávy a listí," radí Stýblo. V případech, kdy zajíčka přinese kočka nebo pes z neznámé lokace, je teprve vhodné jej odvézt na záchrannou stanici. 

Ale pokud chcete pomoci malému veverčeti, sáhnout na něj musíte. "Stanice jich letos přijaly už 36. Pokud se veverče ocitne na zemi, je nutné pomoci. Veverčí máma by se k němu nevrátila. První pomoc znamená okamžitě veverku zahřát třeba pod košilí a ihned volat záchrannou stanici," doplňuje Stýblo za ČSOP.

Zakázané pasti na myši zabíjí i ptáky! Zvířata trpí a umírají v mukách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz