Zahraničí

Útok chemickou zbraní v Mariupolu vyšetřujeme, tvrdí Británie i Pentagon

Možný chemický útok, kterým se mělo Rusko pokusit zneškodnit ukrajinské vojáky v obléhaném Mariupolu, si vyžádal pozornost západních vyšetřovatelů. Zatím nepotvrzené použití chemických zbraní prošetřují USA a Velká Británie. Pokud se jejich použití potvrdí, bude to znamenat další eskalaci vztahů mezi Ruskem a Západem.

Útok neznámou látkou oznámili členové pluku Azov. Tvrdí, že při něm byli zraněni tři vojáci, podle prvních informací ale ne vážně. Mají však vykazovat jasné známky otravy chemickou zbraní, jako je dušnost a dezorientace. Informaci zatím ukrajinské úřady nepotvrdily.

Azovský batalion informaci zveřejnil na svém telegramovém účtu. "Z čistě praktického hlediska – útok byl velmi malý. Tři osoby mají jasné příznaky otravy chemickými zbraněmi, ale nic vážného. Rusové neumí používat efektivně ani zbraně hromadného ničení," napsal podle portálu Ukrinform zakladatel batalionu Andrij Bileckyj.

Související obsah

Západní státy možnost použití chemických zbraní znepokojila. Vyšetřovatelé z USA i Velké Británie pracují na ověření tvrzení pluku Azov. Britská rozvědka už v pondělí oznámila, že hrozí riziko, že Rusko použije proti Mariupolu chemické zbraně, například bílý fosfor. Důvodem měla být frustrace z dlouhého obléhání a snaha jej co nejdříve ukončit.

Situací se zabývá i americký Pentagon. "V tuto chvíli nemůžeme nic potvrdit. Pokud se však tyto informace ukážou jako pravdivé, jsou vysoce znepokojující a ukazují vůli Ruska použít chemické zbraně, které jsme se již dříve obávali," uvedl podle portálu CNBC mluvčí Pentagonu John Kirby.

Podle Kirbyho existuje velmi reálná šance, že útok je skutečný. "Ruští lídři již v minulosti prokázali brutalitu, s jakou provádějí své vojenské operace," dodal Kirby. Jako příklad uvedl údajné použití chemických zbraní ze strany Ruska během občanské války v Sýrii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz