Zahraničí

Zelený čtvrtek a Velký pátek? Zapomeňte! Velikonoce čeká revoluční změna

Zelený čtvrtek a Velký pátek? Zapomeňte! Velikonoce čeká revoluční změna
Mše v kostele | Zdroj: TV Nova

Na Slovensku nastaly zásadní změny v názvech velikonočních svátků. Ty mají být podle představitelů církve výsledkem snahy o větší věrnost latinským originálům. Končí tak výrazy Květná neděle, Zelený čtvrtek i Velký pátek.

Na Slovensku přišli s velkými úpravami názvů dnů velikonočního týdne, lidé tam mohou zapomenout třeba na Zelený čtvrtek nebo Velký pátek. Změnou prošlo i označení Velký týden, to už letos nahradil výraz Svatý týden. Nové názvy se mají co nejvěrohodněji přiblížit ke svým latinským originálům, uvedl mluvčí Konference biskupů Slovenska Martin Kramara.

Nové vydání Římského misálu, tedy základní liturgické knihy římskokatolických bohoslužeb, platí už od 1. ledna tohoto roku. Květná nebo také Pašijová neděle se tak přejmenovala na Palmovou neděli, ze Zeleného čtvrtka se stal Čtvrtek Svatého týdne a z Velkého pátku Pátek utrpení Páně.  

Změny názvů dnů velikonočních svátků

Původní název Nový název
Květná neděle Palmová neděle
Zelený čtvrtek Čtvrtek Svatého týdne
Velký pátek Pátek utrpení Páně
Bílá sobota Svatá sobota
Velikonoční neděle Velikonoční neděle zmrtvýchvstání Páně
Velikonoční pondělí Pondělí ve velikonoční oktávě

Také Velikonoční pondělí získalo nové jméno, a to Pondělí ve velikonoční oktávě. Staré názvy však nemusí nutně znamenat nesprávné označení, jsou pouze vzdálené latinskému originálu, řekl mluvčí Kramara.

V Česku ale zůstává vše při starém. "Myslím si, že názvy, které používáme, vychází spíše z lidových zvyklostí než z liturgie. Jediný název, který má relevanci z hlediska sekulární společnosti, je Velký pátek, který je od poměrně nedávné doby státním svátkem," popsal situaci z českého pohledu mluvčí Ekumenické rady církví v České republice Petr Jan Vinš.

Související obsah

"Myslím si, že to je spíš společenský úzus. A ten se mění dost špatně. Takže i kdyby začala církev používat nové názvy, otázkou zůstává, zda by to mělo dopad na společnost jako celek, myslím si, že spíš ne," doplnil Petr Jan Vinš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz