Počasí

Pylová sezóna dál nabírá na síle. Rady alergikům, jak ji co nejlépe zvládnout

Slunečné počasí přispívá k nárůstu vegetace i teplot vzduchu. Spolu s tím se ale také rychle zvyšují koncentrace alergenů v ovzduší a aktivita klíšťat. Svého vrcholu nyní dosahuje pyl břízy, což je nejsilnější jarní alergen. Dále jsou to pyly jasanu, vrby, habru, jilmu a javoru. Zvláště agresivní jsou pyly před bouřkou. Aktivita klíšťat je středně vysoká – při výletu do přírody se hodí repelent.

Středa přinesla v odpoledních maximech teploty i přes 20 °C – v Plzni-Mikulce rtuť teploměru vyšplhala na 21,4 °C, v Praze-Libuši 21,2 °C v Praze-Karlově 21 °C, v Českých Budějovicích 20 °C.  A 20 °C bylo i na Šumavě na Hnilišti. Tam ranní teploty klesly k -5 °C. Denní teplotní amplituda, tedy rozdíl mezi ranními a odpoledními teplotami, dosáhla 25 °C. Také čtvrteční nejvyšší odpolední teploty budou díky teplému jižnímu proudění dosahovat hodnot okolo 20 °C. Poté se výrazně ochladí.

Vliv počasí na šíření pylu

Na koncentraci pylových alergenů v ovzduší má vliv aktuální počasí. Jakékoli srážky způsobí výrazné snížení koncentrace pylu v ovzduší.  Záleží dokonce i na tom, kdy během dne a také jak moc prší.

Ideální je silný a dlouhotrvající déšť, nejlépe ráno nebo v noci. Napomáhá udržet množství pylu na nízkých hodnotách. Teplota vzduchu zase hraje důležitou roli při uvolňování pylu. U stromů se pyl nejlépe uvolňuje, když se teplota pohybuje mezi 13 až 15 °C. U trávy dochází nejvíce k uvolnění pylu při teplotách mezi 18 až 28 °C. Pokud však teplota tuto hranici přesáhne, uvolňování pylu se naopak výrazně snižuje.

Každý typ pylu potřebuje k ideálnímu rozptylu jinou rychlost větru. Například pyl břízy se nejlépe rozšiřuje při mírném až čerstvém větru. Pokud je zataženo, rostliny i stromy naopak budou produkovat méně pylu, protože nedostávají tolik světla. Za slunečných dnů se proto nejvíce pylu nahromadí v podvečer.

Související obsah

​​Pylovou sezónu do budoucna ovlivní klimatická změna

Podle závěrů klimatických studií do budoucna ovlivní pylovou sezónu změna klimatu. Výkyvy teplot a srážek mohou prodloužit pylové období a potenciálně zvýšit jeho koncentraci. Hrozí i geografické změny v rozšíření alergenních rostlin.

Alergie se nevyhýbají ani psům

I domácí mazlíčci mohou trpět pylovou alergií stejně jako lidé. Zatímco příčina alergií je u domácích zvířat stejná jako u lidí, příznaky mohou být trochu odlišné. Projevovat se mohou třeba lízáním nebo kousáním tlapek či zarudnutím kůže, zejména kolem očí a uší a mezi tlapkami.

I když je téměř nemožné vyhnout se pylu během letních měsíců, existuje řada praktických kroků, které mohou zejména alergikům toto období výrazně usnadnit – od vysvléknutí všech šatů a umytí vlasů hned po příchodu zvenčí, přes pylové filtry a zavřená okénka v autě, až po vynechání alkoholu, který obsahuje histamin – chemikálii, která vyvolává příznaky alergie v těle.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz