Domácí

Prezident podepsal nové zákony, změní se kalendář

Prezident podepsal nové zákony, změní se kalendář
Prezident Miloš Zeman Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman podepsal několik nových zákonů schválených Parlamentem. Jeden z nich řadí do kalendáře dva nové významné dny.

Podle novely zákona o státních svátcích, kterou spolu s dalšími šesti zákony podepsal ve středu prezident Miloš Zeman, bude nově na 27. květen připadat Den národního vzdoru a na 25. červen Den odchodu okupačních vojsk.

Pro Den národního vzdoru byl vybraný 27. květen, neboť je to datum atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha za druhé světové války. "Tento hrdinský čin měl i dalekosáhlé zahraničněpolitické důsledky, pomohl k oduznání mnichovské dohody a navrácení hranic Československa před 30. září 1938," píše se v důvodové zprávě k návrhu zákona.

25. června 1991 podepsali zástupci československé a sovětské vlády protokol o odchodu sovětských vojsk z Československa. Ten den totiž oficiálně odsun vojsk skončil.

Související obsah

​"Název významného dne byl zvolen úmyslně v rovině obecné jako Den odchodu okupačních vojsk. Jen namátkou připomínáme mimo rok 1968 i okupaci během druhé světové války, švédskou invazi během třicetileté války nebo ovládání Moravy Římany v markomanských válkách před dvěma tisíci lety. Je pravidlem, že jakoukoliv okupaci provází především utrpení většiny obyvatelstva. A také statečné činy, ale bohužel i zrada. Proto autoři návrhu zákona chtějí dedikovat tento významný den všem nadějím českého lidu v nový život po období nesvobody," vysvětlili navrhovatelé novely.

Dalších pět podpisů se týkalo zákona o námořní plavbě, který má omezit vypouštění odpadu z lodí, dále elektronizace úředních postupů, panevropského osobního penzijního produktu, spotřebních daní a také pravidel v oblasti finančního trhu v souvislosti se zaváděním některých předpisů Evropské unie.

Prezident Miloš Zeman minutý týden opět vyvolal emoce ve společnosti. Nevyloučil milost pro dalšího blízkého spolupracovníka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz