Domácí

Houkání v 2:25 ráno. Obyvatele Poděbrad vyděsily v noci sirény

Z neděle na pondělí vyděsil obyvatele Poděbrad zvuk sirén. Redakci TN.cz na to upozornila jedna z tamních obyvatelek. Houkat začaly krátce před půl třetí ráno.

V noci na pondělí se v Poděbradech začaly z čista jasna ozývat sirény. Vystrašení obyvatelé středočeského města se obrátili na redakci TN.cz. Jedna žena poslala i video s tím, že sirény se rozezněly krátce před půl třetí ráno. O tom, co přesně se dělo, netušil nic ani starosta, který však redakci TN.cz odkázal na místní hasiče s tím, že se mohlo jednat o jejich výjezd.

Hasiči starostovu domněnku potvrdili. Mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegrová uvedla, že šlo skutečně o výjezd. "Šlo o svolávací signál. Hasiči vyjížděli k prasklému vodovodnímu potrubí v jednom z bytů," uvedla Fliegrová.

Související obsah

Zvuk sirén působí děsivě zvlášť v dnešní době, kdy sirény budí každou noc obyvatele ukrajinských měst a varují je před nálety či ostřelováním. Pravidelné zkoušky sirén první březnovou a dubnovou středu tak byly zrušeny. Jak ale vlastně poznat, co signál znamená?

Při zkoušce sirén tlampače vydávají dlouhý nepřerušovaný tón, který se užívá pouze za tímto účelem. Oproti tomu všeobecnou výstrahu poznáte podle tónu, jehož výška v pravidelných intervalech kolísá a to po dobu 140 vteřin (2 minuty a 20 vteřin).

Signál sloužící ke svolání hasičského sboru, se kterým se setkali právě obyvatelé Poděbrad, trvá celkem minutu. Z toho 25 vteřin zní táhlý nekolísavý tón, který se na deset vteřin odmlčí a poté opět 25 vteřin pokračuje.

Ukázky signálů a pokyny, co v případě skutečného poplachu dělat, naleznete na stránkách HZS ČR.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz