Domácí

Na relax i investici. Obliba zahrádek roste, stejně tak ale cena

Obrovský zájem je mezi Čechy o koupi pozemků v zahrádkářských koloniích. Mnoho lidí si totiž chce kvůli rostoucím cenám potravin pěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Jiní chtějí nákupem zahrádkářských pozemků investovat peníze kvůli stále rostoucí inflaci. Jenže pozemky nejsou.

Mít vlastní zahrádku je nad zlato, natož pak pozemek s menší chatkou. Jenže současný zájem podle realitních makléřů mnohonásobně převyšuje nabídku. "Nemovitosti tohoto typu jsou opravdu velmi nedostatkové. Velká poptávka, malá nabídka. Takže pokud se nám dostane do nabídky nějaká chata, tak je v podstatě okamžitě prodaná," řekla jednatelka realitní kanceláře Realdomus Petra Wölflová.

Zatímco před lety měly o zahradničení zájem většinou starší generace, v posledních letech zahrádky kupují i mladé rodiny s dětmi. Někteří zájemci vidí v koupi pozemků dobře uložené peníze. Bojí se inflace, a tak hledají nejrozumnější způsob, jak finance zhodnotit.

Trendem je si zahrádku v zahrádkářské kolonii pronajmout, ale i tady jsou fronty. "Na jedno volné místo máme deset až patnáct uchazečů," vyložila tajemnice Českého svazu zahrádkářů Marta Pawlicová.

Související obsah

​Třeba pan Koníř na vysněnou zahrádku čekal skoro tři roky. "Chtěli jsme nějaký plácek pro děti, abychom měli kam chodit a zkusit si taky něco vypěstovat," vysvětlil. "Řada lidí zjišťuje, že si může vypěstovat levněji rajčata třeba na svém pozemku," okomentoval ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud se už pozemky v zahrádkářských koloniích najdou, také ceny za pronájem lámou rekordy. "Dneska se už pohybujeme na cenách, kdy 400 metrů čtverečních a malá chatka vyjdou na 600 až 800 tisíc, někdy to jde i k milionu korun. Ale to neznamená, že to patří těm lidem, to je pouze možnost si pronajímat," shrnul Kovanda. Další peníze, v průměru kolem 6 000 korun, pak zahrádkář ročně zaplatí za užívání. Celkově je to třikrát víc než před deseti lety.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz