Domácí

Den D pro Pražany. Město zahájilo stavbu první části linky metra D

Dopravní podnik Prahy spolu s představiteli města ve čtvrtek zahájil na Pankráci stavbu první části metra D. Modrá linka bude mít 10 stanic a propojí Písnici s Náměstím Míru, v provozu by měla být od roku 2029 a vyjít má na téměř 100 miliard korun.

Praha ve čtvrtek slavnostně zahájila stavbu první části linky metra D, a to na Pankráci, kde se počítá s přestupní stanicí. Cestující zde budou moci přestupovat na linku C. První úsek povede z Pankráce na Olbrachtovu a poté na Nové Dvory.

Později bude stavba pokračovat až do Písnice a nakonec se vybuduje trasa z Pankráce na Náměstí Míru. Linka metra D má mít deset zastávek. Dlouhá bude 10,6 kilometru a cestující celou trasu zdolají za 16 minut.

"Je to skutečně jedna z nejvýznamnějších staveb nejenom pro Prahu, ale celkově pro Českou republiku. Celkově ta stavba od Náměstí Míru až po to Depo Písnice bude stát téměř 100 miliard, přesně 98," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

"Ta trasa D vlastně vede do míst, kde je to ke stávajícím trasám metra daleko, takže ona uleví hlavně tomu jihovýchodnímu okraji Prahy a je v rámci trasy plánováno i spousta míst na parkování, takže ta úleva by měla být ve finále opravdu velká," doplnil ředitel pražského dopravního podniku (DPD) Radek Kozubík.

Samotná příprava výstavby linky metra D zabrala dlouhých 12 let. Od roku 2019 tady na Pankráci probíhal geologický průzkum, který trval téměř tři roky. Trasa D je už od 90. let 20. století prostorově vymezena v územním plánu města. První plány na zřízení linky D ale vznikly už v 70. letech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz