Počasí

Kdy si vzít dovolenou? Meteorologové mají první výhled počasí na léto

Kdy si vzít dovolenou? Meteorologové mají první výhled počasí na léto
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Plánujete letní dovolenou strávit v tuzemsku? První nástřely možných scénářů vypočítávají sezónní výhledy počasí. Letní počasí v Česku bývá velmi rozmanité a v posledních letech nebylo o extrémy v počasí nouze. Vloni bylo na jižní Moravě 24. června zaznamenáno ničivé tornádo, v létě 2019 nás zastihly vlny tropů, v roce 2018 jsme skloňovali extrémní sucho, v roce 2017 to byla větrná bouře derecho.

K českému létu, o tom meteorologickém hovoříme od června do srpna, patří jak tropické teploty, tak zatažené dny s deštěm. Vůbec nejvyšší teplota vzduchu v ČR byla naměřena 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, a to 40,4 °C. Úplně bez tropické teploty se naposledy obešel rok 1940, chladné léto bylo také v roce 1913. Proměnlivost letního počasí záleží hlavně na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantickým oceánem.

To může dát vzniknout tzv. zonálnímu proudění, tedy střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období, nebo naopak bude převládat tzv. anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty.

Související obsah

​Co říkají sezónní výhledy počasí?

Sezónní předpovědní modely se zatím přiklání k tomu, že letošní meteorologické léto bude teplotně mírně nadnormální v porovnání s dlouhodobým normálem a srážkově normální.

Průměrná teplota se v ČR od června do srpna pohybuje na 16,9 °C. Z predikcí sezónních modelů nelze předpovědět, který týden přinese tropické teploty na koupání, který proprší a kdy bude počasí ideální na výlety.

Tady nám může pomoci statistika za posledních 30 let. Podle ní bývá nejstabilnější počasí na přelomu července a srpna a také na konci léta. Naopak nejvíce proměnlivé a na srážky bohaté počasí přináší Medard (8. 6.) a první červencová dekáda.

Zahraniční dovolené mají brzy zdražit. Kdy se tak stane, se dozvíte v reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz