Domácí

Nekalé obchodní praktiky musí skončit, je rozhodnutý ministr. Pomoci má zákon

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jednal se zástupci zemědělců, zpracovatelů a obchodu. Kvůli vysokým maržím u potravin je prý nutné co nejrychleji prosadit novelu zákona, která bude řešit nekalé obchodní praktiky. Zjištění, kdo ceny uměle navyšuje, ale jednaní nepřineslo.

Kdo může za umělé zvyšování cen potravin, se mělo zjistit na čtvrtečním jednaní s ministrem zemědělství. Žádné zásadní zjištění ale nepřišlo. Ceny potravin ministerstvo bude sledovat, trestat ale nikoho nechce.

"Vyčkejme, my situaci monitorujeme. Zatím jen zvyšujeme varovný prst. Vedeme diskuzi. Chceme tu situaci, tu rozkolísanost, která tu je, stabilizovat a upevnit. Jsou věci, které lze řešit jen zákonem," uvedl Nekula.

Související obsah

Za poslední rok ceny potravin vzrostly o desítky procent. Nejvíce si zákazníci připlatí například za mléko, mouku, ale i těstoviny. Podle Hospodářské komory je problém na straně výrobců. "Nejvíce peněz zůstává potravinářům, zatímco obchodníci mají tři až čtyři procenta. Potravináři mají 10 až 15 procent. Vláda podobný průzkum dělala v roce 2018 v době máselné krize. Tam to ukazovalo, že ti výrobci ceny uměle navyšovali. Těžili z paniky mezi lidmi," vysvětil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Výrobci ale odpovědnost za současné ceny odmítají. "V žádném případě to není vina na straně výrobců. Pokud výrobce dostane už navýšené ceny energie, ceny jakéhokoliv vstupu, tak jak já můžu nenavýšit o to, co mi navýší oni. Všechno je to řetězec," bránil se výrobce těstovin.

Na jedné věci se ale obě strany shodly. Místo hledání viníka by jim měl stát pomoci s drahými vstupy jako jsou energie, aby ceny zvyšovat nemuseli.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz