Domácí

Zaměstnanci Úřadu práce chtějí stávkovat, Jurečka se diví

Zaměstnanci Úřadu práce chtějí stávkovat, Jurečka se diví
Ilustrační obrázek Zdroj: Úřad práce ČR

Stávkovou pohotovost Úřadu práce vyhlásil ve čtvrtek Odborový svaz státních orgánů a organizací, měla by začít 1. května. Odboráři požadují více peněz pro přetížené pracovníky na Úřadech práce. V pátek se měli sejít s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

S radikálním řešením nízkého finančního ohodnocení zaměstnanců přišel Odborový svaz státních orgánů a organizací. Ve čtvrtek na twitteru oznámil, že Úřad práce chystá od 1. května stávkovou pohotovost. V jejich počínáni je podpořil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

"Stojím za nimi! Úřad vlády si objednává stále více práce a není ochotna za ni platit!," napsal Středula na twitter.

"Z našeho pohledu byl vysloven požadavek nikoli pouze na jednání ve vztahu k úřadům práce, ale za všechny veřejné zaměstnance," vysvětlil Středula.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prý vnímá vypětí zaměstnanců na úřadech práce. "Stávková pohotovost je hraniční nástroj, budeme jednat už zítra ráno. Mé dveře jsou vždy otevřené, stačilo napsat či zavolat a požádat o jednání," napsal Jurečka ve čtvrtek na svém twitterovém účtu.

Související obsah

​Podle tiskové zprávy ministerstva práce a sociálních věcí se platová situace řeší mezi ministerstvem a Úřadem práce od začátku roku. "Jsme si plně vědomi, že tato bezprecedentní doba klade zvýšené nároky především na zaměstnance Úřadu práce ČR. Už na začátku roku jsme proto zahájili jednání, abychom pomohli situaci řešit. Řekli jsme hned v lednu, že co nejdříve přistoupíme k revizi odměňování, a to platí. Zároveň jsem rozhodl o mimořádných odměnách pro všechny zaměstnance ÚP ČR," uvedl v prohlášení Jurečka.

Ten dále říká, že i přes krizové situace se daří proplácet zaměstnancům přesčasy a mimořádné odměny. "Požadavek na navýšení platů je třeba vnímat v kontextu nejdříve rozpočtového provizoria a nyní také obrovských výdajů státu na zvládání uprchlické krize a pomoci těm nejohroženějším skupinám českých občanů zasažených růstem prakticky všech cen," dodal předseda KDU-ČSL. O vyjádření jsme požádali i mluvčí Úřadu práce. Ta nás však odkázala na tiskovou zprávu ministerstva.

Jenže odměny chce Jurečka řešit až v polovině roku při aktualizaci státního rozpočtu. "Mzdy v soukromém sektoru jsou nižší, než platy ve veřejné sféře a není správné aby ti, kteří platí aparát, pobírali méně, než ten aparát samotný," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

"Čelíme velmi složité situaci ekonomické, rozpočtové a vláda musí bojovat s tím, aby se neroztáčela inflační spirála," má jasno premiér Petr Fiala (ODS).

Odbory věří, že vláda peníze na platy státních zaměstnanců najde a ke stávka nebude nutná. "Pokud si někdo chce představit to, že bude mít lidi v ulicích, je to jeho volba, ale my jsme připraveni se dohodnout," uzavřel Středula. Odbory požadují také zvýšení minimální mzdy. Platy státních zaměstnanců chtějí zvýšit alespoň o osm procent, minimální mzdu alespoň o tisíc korun měsíčně.

Jurečka dal slib odborům. Platy úředníků bude vláda řešit v polovině roku. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz