Zajímavosti

Desetikoruna vyšla v dražbě na půl milionu. Raritní kusy se dostaly mezi lidi

Za rekordní částku se prodala desetikoruna z roku 1993 na páteční dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič. Vysoko se vyšplhaly i jiné mince a bankovky. Desetidukát z roku 1631 pokořil desetimilionovou hranici.

Kdysi vznikly jako zkušební ražby, pak ale unikly do oběhu a časem se dostaly mezi nejdražší české mince. Desetikorun z roku 1993 s malým nápisem "Kč" vzniklo jen 1 000 a dnes jsou ozdobou každé numismatické sbírky.

Jednu takovou dražil v pátek aukční dům Macho & Chlapovič. Už vyvolávací cena budila rozruch, začínala na 5 000 eurech, tedy asi 122 tisíc korun podle pátečního kurzu. Před samotným začátkem dražby se dostala na 6 500 eur, což při započítání 20procentní aukční přirážky dělá 190 tisíc korun.

Zájem o minci byl obrovský, zájemci se přehazovali až k závratné sumě 18 tisíc eur, tedy asi 440 tisíc korun. Spolu s aukční přirážkou tak nový majitel zaplatí téměř 530 tisíc. "Je to nový aukční rekord v sálových aukcích u této mince," okomentoval numismatik Jan Jelínek ze společnosti Macho & Chlapovič.

Související obsah

Jednou z nejnižších mincí, kterou se mohlo v České republice platit, byl desetihaléř. Ten z roku 1998, označený jako autorský, začínal na 200 eurech a skončil na 1 700 eurech, tedy asi 41 tisících korunách. Nový majitel tak zaplatí asi 50 tisíc korun. "Tam to šlo dost vysoko nad očekávání, ale odráží to zájem o zkušební ražby a potažmo o raritní ražby. Bylo to vidět i u zkušebních ražeb z první republiky, které opravdu dosáhly astronomických hodnot. Dvacetikoruna z roku 1938 skončila na asi 7,5 milionu korun, což je na československé zkušební ražby rekord," uvedl Jelínek.

Hlavním lákadlem aukce byl 10dukát Albrechta z Valdštejna ražený roku 1631 v Jičíně. Zlatá mince s váhou 34,55 gramu začínala na necelých pěti milionech korun a dosáhla skoro devíti milionů, s aukční přirážkou je to asi 10,5 milionu.

Mezi další zajímavosti dražby patřila sada medailí Alexandra Dubčeka z roku 1968, která i s aukční přirážkou skončila na 9,6 milionu korun, a dále raritní vzor 500korunové bankovky z roku 1919 navrhnutá Alfonsem Muchou, konečná cena je téměř 1,8 milionu korun. Celkem se na aukci prodaly mince za 160 milionů korun.

Podívejte se na vzácné mince z dražby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz